Wyzbycie się majątku przez dłużnika
Odpowiada: Natalia Lewandowska-Fac radca prawny.
Dziś odpowiem na pytanie co może zrobić wierzyciel, gdy jego dłużnik wyzbył się domu, np. „przepisując” go na kogoś innego? Czy istnieją jakieś instrumenty prawne chroniące wierzyciela aby mógł przeprowadzić egzekucję z tejże nieruchomości, która to często jest jedynym majątkiem dłużnika?
Skarga pauliańska
Oczywiście. Na gruncie prawa cywilnego istnieje instytucja zwana skargą pauliańską. Jest to rodzaj powództwa, które prowadzi do uznania danej czynności (np. darowizny domu na rzecz syna) za bezskuteczną wobec wierzyciela. Daje to wierzycielowi w przy
szłości możliwość przeprowadzenia egzekucji z „wyzbytej” nieruchomości. Dla skuteczności powództwa znaczenie ma wiele czynników, m.in. upływ czasu, działanie dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela oraz „bliskość” nabywcy wobec zbywcy, np. stosunek pokrewieństwa. Istotne jest również czy wyzbycie odbyło się bezpłatnie i czy ten, kto nabył nieruchomość, wiedział o długach.
Na gruncie prawa karnego
Warto także zdawać sobie sprawę, że wyżej opisane wyzbycie się majątku przez dłużnika celem udaremnienia egzekucji może być uznane za przestępstwo. I to zarówno gdy dłużnikowi grozi upadłość lub niewypłacalność jak i gdy działanie dłużnika ma na celu udaremnienie wykonania już wydanego orzeczenia sądu. Działanie takie zagrożone jest karą pozbawienia wolności.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
Najnowsze komentarze