Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Dumni ze swoich korzeni

05.06.2018 00:00 red.

Na majowym spotkaniu członkowie koła emerytów i rencistów Centrum Racibórz, poznali laureatów Konkursu „Nasza przeszłość, nasza przyszłość, nasze dziedzictwo”, zorganizowanego przez Punktów Informacji Europejskiej „Europe Direct” w Katowicach.

Jego celem było poszerzenie wiedzy śląskich seniorów na temat europejskiego dziedzictwa kulturowego. Dyplomy i nagrody na spotkaniu w Raciborzu wręczył Mateusz Matysiewicz z edukacyjnej Fundacji VIRIBUS UNITIS w Katowicach, a otrzymali je Grażyna Płonka, Aleksandra Jańska i Janusz Loch.

Co jest symbolem Polski? Czym nasz kraj wyróżnia się w Europie i na świecie? – to temat, który wybrała pani Grażyna, zdobywczyni pierwszego miejsca. Wielce zaskoczona nagrodą przyznała, że w swej pracy nawiązała m.in. do swej rodzinnej ziemi sieradzkiej. – W pewnym akapicie wspomniałam o znanych Polakach, którym świat wiele zawdzięcza. Wplotłam też postać Stanisława Skarżyńskiego, pochodzącego z mojej rodzinnej Warty, który pierwszy przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu. Być może kogoś zaintryguje nazwisko i będzie chciał więcej dowiedzieć się o tym pilocie – zdradza swą wizję, którą kierowała się w przygotowaniu pracy.

Specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Jańska, która dała poetycką odpowiedź na to, czy jest dumna z otaczającego ją dziedzictwa kulturowego w swoim kraju i regionie. Za udział w konkursie uhonorowany został także Janusz Loch, który – jak mocno podkreślają panie – zainspirował, a także mobilizował je do napisania prac. Przygotowanie ich bowiem zbiegło się z okresem świątecznym, a więc i obowiązkami domowymi. Trzeba było wygospodarować trochę czasu. Pani Ola pisała nocą.

(ewa)

  • Numer: 23 (1355)
  • Data wydania: 05.06.18
Czytaj e-gazetę