Czas na zawodowców: Dopłacają, żeby pomóc młodym w planowaniu przyszłości
Wybór szkoły średniej to dla młodego człowieka nie lada wyzwanie. Ważne, aby podjął decyzję świadomie, nie oglądając się na aspiracje swoich rodziców, czy chwilową modę.
Pół godziny. Tyle zajęć doradztwa zawodowego tygodniowo gwarantuje ministerstwo uczniom siódmych klas szkół podstawowych. W praktyce oznacza to, że uczniowie mają tylko jeden semestr na pomocną w planowaniu swojej przyszłości autodiagnozę, spotkania z pracodawcami, wizyty w szkołach średnich oraz zakładach pracy. To i tak więcej niż przed dwoma laty, gdy zajęć z doradztwa zawodowego nie było w ogóle, a jego elementy pojawiały się na lekcjach przedsiębiorczości. Dziś sytuacja w raciborskich szkołach zmieniła się pod tym względem diametralnie.
Racibórz daje więcej
Rada Miasta Racibórz uznała, że wspomniany we wstępie, gwarantowany przez ministerstwo oświaty semestr zajęć z doradztwa zawodowego to za mało, aby pomóc młodym ludziom w planowaniu swojej przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Dlatego gmina dokłada rocznie około 28 tys. zł na prowadzenie dodatkowych zajęć z doradztwa zawodowego, tak aby uczniowie mieli styczność z tym przedmiotem przez całą VII klasę.
– To nie są tylko zajęcia w szkole, ale również spotkania z przedsiębiorcami, wizyty w zakładach pracy, w zakładach rzemieślniczych, kontakty z warsztatami i kadrą szkół średnich. Robimy to, żeby uczeń świadomie wybierał szkołę średnią, żeby ten wybór wpisywał się w jego plan rozwoju zawodowego – mówi Robert Myśliwy, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu w Urzędzie Miasta Racibórz.
Doradcy zawodowi, którzy prowadzą zajęcia w raciborskich szkołach, to nauczyciele, którzy podczas studiów podyplomowych rozszerzyli swoją wiedzę o zakres doradztwa zawodowego. – Ich rola wymyka się klasycznej definicji nauczyciela, który kojarzy nam się ze staniem przy tablicy przez 45 minut lekcji. Doradcy zawodowi pomagają uczniom w określeniu ich potrzeb i predyspozycji w ramach autodiagnozy, czy wyborze szkoły. Lepiej, żeby uczeń dokonał tego wyboru samodzielnie i świadomie, opierając się na wiedzy o własnych możliwościach i ambicjach, niż aby robili to za niego rodzice – dodaje R. Myśliwy.
Potrzebują pracowników
Przedstawiciele pracodawców chętnie przychodzą na lekcje doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych. Opowiadają o pracy w firmie, warunkach zatrudnienia, przywilejach socjalnych. Już na tak wczesnym etapie edukacji chcą zaszczepić w umysłach młodzieży chęć związania swojej przyszłości z konkretnym przedsiębiorstwem. Wszystko po to, aby w perspektywie kolejnych lat zaradzić pogłębiającemu się deficytowi pracowników na rynku pracy. Z czego to wynika?
Otóż młodzi ludzie po szkole nie mają dziś problemów ze zdobyciem pracy na lokalnym rynku. Zjawisko emigracji za granicę, tak intensywne w minionej dekadzie, obecnie traci na znaczeniu. Nie oznacza to, że młodzi zupełnie przestali emigrować. Wciąż opuszczają Racibórz, częściej decydują się jednak na pracę w dużych miastach w Polsce niż wyjazdy zarobkowe do Holandii.
– W Raciborzu brakuje wielopoziomowości zatrudnienia. Nieźle wykształcony 25-latek z ambicjami nie chce trafić do zakładu pracy, w którym będzie robił to samo, za podobne pieniądze, przez następnych kilkadziesiąt lat – mówi Robert Myśliwy. Dodaje, że w dużych miastach, gdzie działają duże korporacje, młodzi ludzie mają większe perspektywy rozwoju osobistego i zawodowego. Lokalni pracodawcy mogą z nimi konkurować tylko poprzez oferowanie coraz wyższego uposażenia, które i tak często rozmija się z oczekiwaniami młodzieży. Stąd zabiegi pracodawców o zdobycie zaufania swoich – być może – przyszłych pracowników.
Wojtek Żołneczko
Rekrutacja przez Internet
18 maja ruszyła rekrutacja do szkół średnich. Uczniowie, którzy kończą w tym roku gimnazjum, wybierają spośród kilkudziesięciu kierunków kształcenia w liceach, szkołach branżowych oraz technikach. Nabór to kombinacja systemu internetowego i tradycyjnego: uczniowie logują się na stronie internetowej https://slaskie.edu.com.pl, uzupełniają swoje dane osobowe i wybierają szkołę, do której chcą kandydować. Następnie drukują wniosek, dają do podpisu rodzicom i zanoszą do szkoły, do której kandydują. Kolejny etap rekrutacji ruszy, gdy gimnazjaliści dostaną świadectwa z ocenami. Wtedy ponownie zalogują się na https://slaskie.edu.com.pl i uzupełnią informacje o ocenach, wynikach egzaminu i o konkursach, za które można otrzymać dodatkowe punkty rekrutacyjne. Ponownie odwiedzą też szkołę pierwszego wyboru, do której trzeba zanieść kopię świadectwa, zaświadczenie o wynikach egzaminu i dokumenty potwierdzające udział w konkursach.
Na tych, którzy nie zakwalifikują się do żadnej z wybranych szkół, czeka rekrutacja uzupełniająca. Jej uczestnicy powinni w terminie 13 – 17 lipca 2018 r. złożyć dokumenty w szkołach, które ogłoszą wolne miejsca i czekać na decyzje Szkolnych Komisji Rekrutacyjnych. Ostateczne zakończenie rekrutacji uzupełniającej i opublikowanie list przyjętych i nieprzyjętych nastąpi 14 sierpnia 2018.
Poniżej przedstawiamy kierunki kształceniach oferowane w raciborskich szkołach średnich.
I LO:
• klasy humanistyczna, matematyczna, biologiczna, medyczna, językowa (rozszerzony niemiecki lub angielski)
Liceum Plastyczne:
• specjalności fotografia i film, techniki graficzne
II LO:
klasy matematyczno-fizyczna, matematyczno-informatyczna, biologiczno-chemiczna, biologiczno-geograficzna, ekonomiczna, społeczno-prawna, ogólna
CKZiU nr 1:
• technikum nr 1 – ekonomista, handlowiec, spedytor, logistyk, reklama
• technikum nr 2 – agrobiznes, analityk, arch. krajobrazu, budownictwo, geodezja, hotelarstwo, turystyka, ochr. środowiska, żywienie i usługi gastronomiczne
• branżowa szkoła nr 1 – sprzedawca, magazynier – logistyk
• branżowa szkoła nr 2 – murarz – tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, stolarz, fryzjer, kucharz, cukiernik, klasa wielozawodowa
CKZiU nr 2 „Mechanik”:
• technikum nr 4 – mechanik, elektryk, elektronik, informatyk, mechatronik, urządzenia i systemy energetyki odnawialnej
• branżowa szkoła nr 4 – mechanik pojazdów samochodowych, klasa wielozawodowa, elektryk, ślusarz
Ponadto trwa nabór do Diecezjalnego Liceum Ogólnokształcącego (wszystkie rozszerzenia do wyboru).
Najnowsze komentarze