20 lat partnerstwa gmin – początek Europy bez granic
Przed 20 laty gmina Krzanowice oficjalnie rozpoczęła międzynarodowe spotkania partnerskie, a tym samym – jak podkreślił wójt Grzegorz Utracki – jako jedna z pierwszych wdrożyła w życie ideę zjednoczonej, współpracującej Europy.
Jubileusz podpisania umów partnerskich z gminami: węgierską Ratką oraz czeskimi – Hać, Szylerzowice i Piszt zainaugurowała uroczysta sesja, którą otworzył przewodniczący krzyżanowickiego samorządu Brunon Chrzibek. – Od początku radni gminy Krzyżanowice wspierali inicjatorów i wszystkie inicjatywy służące rozwojowi i umacnianiu partnerskich stosunków między gminami. Płynie z tego wiele wymiernych korzyści. Jestem przekonany, że dalsza współpraca i przyjaźń będzie rozwijać się przez kolejne lata – przyznał przewodniczący.
O znaczeniu tego wydarzenia, które zwieńczyła umowa partnerska pięciu gmin: polskiej, węgierskiej i czeskich, podpisana 23 maja 1998 r. mówił wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. – Żyjemy w miejscu, które historia wyznaczyła do tego celu, w dorzeczu górnej Odry, na styku państwowości niemieckiej, pruskiej, austro-węgierskiej, czeskiej i polskiej. Nasi mieszkańcy, mieszkańcy pogranicza nie musieli jeździć po świecie, aby być obywatelami różnych krajów Europy, mieszkając w tym samym miejscu, w naszej małej ojczyźnie. To nauczyło nas ostrożności i roztropności wobec rządzących, ale zarazem otwartości na inne kultury w połączeniu z ogromnym przywiązaniem do swojego miejsca. Do dziś nasz mały heimat, czy był polski, niemiecki, czy czeski pozostał heimatem śląskim czy morawskim dla większości mieszkańców naszej gminy – stwierdził. Zaryzykował też tezę, że umowy partnerskie mogły być początkiem realizacji idei wspólnej Europy bez granic. Z pewnością była to wtenczas najlepsza decyzja władz gminy Krzyżanowice.
Nie byłoby jubileuszowej uroczystości, bez dwóch osób – inicjatorów międzynarodowej współpracy, ówczesnych włodarzy gmin: Krzyżanowice – Wilhelma Wolnika oraz Haci – Pawła Kotlarza. Partnerstwo to zaś doskonale wpasowało się w tradycję organizowanych w Krzyżanowicach majowych koncertów, poświęconych dwom wielkim kompozytorom Franciszkowi Lisztowi i Ludwikowi van Beethovenowi.
Współpraca, jak zapewnił wójt, dziś przekłada się na konkretne działania: rozwinęły się kontakty zespołów artystycznych, przedszkoli, szkół, strażaków, pań z KGW, powstały zażyłe znajomości oraz przyjaźnie. Organizowane są wspólne koncerty, przeglądy artystyczne, turnieje sportowe i zawody strażackie oraz ważne wydarzenia rocznicowe i okolicznościowe w gminach. – Ogromnym dobrem, które czerpiemy ze współpracy, jest możliwość pozyskiwania środków finansowych na realizację wspólnych transgranicznych projektów inwestycyjnych, w dziedzinie kultury, oświaty, sportu i bezpieczeństwa. Od 2004 r. gmina Krzyżanowice zrealizowała 61 projektów oraz pozyskała 16,5 mln zł tylko środków zewnętrznych na współpracę – dodał Grzegorz Utracki.
Te wielostronne transgraniczne kontakty gmina Krzyżanowice zawdzięcza wójtowi seniorowi Wilhelmowi Wolnikowi, który tak wspomina ich początki: – Jak to jest możliwe, że po lewej, po prawej i na wprost mamy przyjaciół za granicą, a dzielą nas szlabany – trudne do przebycia „mury” z Hacią, Piszczem i Szilerzowicami oraz Odra z Boguminem. Wpadłem więc na pomysł, czy nie byłoby dobrze, abyśmy się spotkali z sąsiadującymi gminami, z którymi dziś świętujemy 20-lecie współpracy. I udałem się do swojego kolegi, Pawła Kotlarza z pytaniem, jak to jest możliwe, że w Czechach nasi gospodarze mają pola, rodziny mieszkają po jednej i drugiej stronie, a żeby się spotkać, trzeba pokonać tak wiele problemów, załatwiać przepustki i zaświadczenia? – podzielił się swymi spostrzeżeniami z czeskim starostą. Pomysł, spodobał się i został zaakceptowany przez sąsiadów z Czech.
Podczas uroczystości ponownie podpisano deklaracje dalszej współpracy gmin oraz realizacji umów partnerskich. W ostatnich latach do grona partnerów gminy Krzyżanowice dołączyli również: niemiecki Seeshaupt, czeski Bohumin i austriacki Aschach an der Donau.
Jubileusz uświetniła swym znakomitym koncertem Orkiestra Gminy Krzyżanowice pod batutą Krzysztofa Fulneczka oraz soliści: Natalia Tul, Kamil Klimek – śpiew, Zygmunt Popela – saksofon, Michalina Gardzielik – klarnet, Katarzyna Gruchała – fletnia pana.
(ewa)
Najnowsze komentarze