192 strony o bohaterskich strażakach
Książka pt. „Od joannitów do ratowników czyli dzieje strażaków ziemi raciborskiej” ukazała się nakładem Wydawnictwa Nowiny. Autorami są strażacy Bruno Stojer i Stefan Kaptur oraz zespół redakcyjny tygodnika Nowiny Raciborskie.
Straż pożarna na ziemi raciborskiej istnieje już 160 lat. Z okazji tego jubileuszu Wydawnictwo Nowiny wydaje książkę o jej powstaniu i rozwoju po czasy współczesne. Bruno Stojer nauczyciel matematyki, strażak–ochotnik i pasjonat dziejów Raciborszczyzny spisał dzieje straży ogniowej z Raciborza. W pracy nad książką pomagał mu Stefan Kaptur – prezes powiatowy OSP w Raciborzu. Publikacja jest skarbnicą wiedzy i ciekawostek z dziejów pożarnictwa. Książka obejmuje też tragiczne wydarzenia na ziemi raciborskiej, w tym współczesne, jak pożar lasów w 1992 roku, wielką powódź z 1997 i straty po trąbie powietrznej z 2017 roku. Dodatkowo znalazły się w niej prezentacje wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ziemi raciborskiej, zawierające aktualne zdjęcia, opis bieżącej działalności, jak i najważniejsze fakty z przeszłości. W całym powiecie raciborskim działają obecnie 53 jednostki OSP, w których łącznie służy 2215 strażaków. Na stronach książki znalazły się także charakterystyki najsłynniejszych zawodów sportowo – pożarniczych odbywających się na ziemi raciborskiej. Ksiądz Jan Szywalski przeprowadził wywiad z kapelanem strażaków z powiatu raciborskiego – ojcem Marcelim Dębskim.
(red.)
Na okładce książki znaleźli się strażacy z jednostek na terenie powiatu raciborskiego. Są nimi: Arkadiusz Górszczyk (OSP Gródczanki), Roland Kotula (OSP Markowice), Bernard Płaczek (OSP Bojanów), Paweł Cygle (OSP Pietrowice Wielkie), Jan Galli (OSp Miedonia), Manfred Waleczko (OSP Krowiarki), Andrzej Muszal (OSP Żerdziny) i Roman Strachota (OSP Pietraszyn). Zdobi ją również zabytkowy hełm strażacki z czasów gdy na ziemi raciborskiej rodziła się straż pożarna. To eksponat z Muzeum w Raciborzu.
Najnowsze komentarze