środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Chcą pracować i pomagać ludziom

24.04.2018 00:00 red.

– My nie chcemy, ni wojen, ni bojów/ Dość krwi bratniej i ofiar faszyzmu/ My jesteśmy siostrami pokoju/ Służyć chcemy idei humanizmu – zaśpiewały studentki I roku pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.

19 kwietnia 2018 roku zapisze się w historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu jako dzień pierwszego w dziejach uczelni uroczystego czepkowania studentów pielęgniarstwa. – Wybraliście trudną i ambitną drogę zawodową – powiedział dr Marcin Kunicki, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia, do studentów pielęgniarstwa zgromadzonych w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Jego słowom przysłuchiwali się zarówno pielęgniarki i pielęgniarze, jak i władze uczelni, przedstawiciele związków pielęgniarskich, władz powiatu i miasta, placówek medycznych w regionie oraz członkowie rodzin.

Chcą pracować na miejscu

Większość studentek pielęgniarstwa, z którymi rozmawialiśmy, pracuje lub chce pracować w placówkach medycznych w naszym regionie. Takie nastawienie cieszy starostę Ryszarda Winiarskiego. Przemawiając do studentów pielęgniarstwa zwrócił uwagę na problem starzejącego się personelu pielęgniarskiego w raciborskim szpitalu. – Średnia wieku to dziś grubo powyżej 50 lat – powiedział starosta, zachęcając do podjęcia pracy w Raciborzu.

Zaproszenie ministra

Prezydent Mirosław Lenk zwrócił z kolei uwagę na średnią wieku mieszkańców Polski, która dziś jest o wiele wyższa niż przed laty. – To nie tylko zasługa pielęgniarek, ale bez nich ten postęp nie byłby tak ważny i ogromny – powiedział na Zamku.

Prorektor PWSZ dr Jakub Berezowski określił prowadzenie studiów pielęgniarskich w Raciborzu jako „szczególną misję” oraz „odpowiedź na potrzeby mieszkańców”. Odczytał też list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Do korespondencji dołączono zaproszenie do ministerstwa dla pięciu najlepszych studentów pielęgniarstwa z Raciborza. – Posiadając czepek pielęgniarski należycie do elity narodu – napisał minister do studentów i studentek.

Po uroczystym czepkowaniu pielęgniarki i pielęgniarze złożyli ślubowanie, a następnie odśpiewali hymn pielęgniarek.

Wojtek Żołneczko


Czepkowanie to uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo oraz położnictwo otrzymują białe czepki i symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek. Od tej pory mogą praktykować w placówkach medycznych. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanego zawodu.

  • Numer: 17 (1349)
  • Data wydania: 24.04.18
Czytaj e-gazetę