Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Debatowali nad bezpieczeństwem na Ostrogu

17.04.2018 00:00 red.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja „Moja Komenda” oraz program „Dzielnicowy bliżej nas”, a więc narzędzia, które ułatwiają szybki kontakt z policją, zaprezentowali seniorom policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Debatę „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ” z udziałem członków koła emerytów i rencistów Racibórz Ostróg, otworzył zastępca komendanta powiatowego policji w Raciborzu mł. insp. Krzysztof Żołądek, któremu towarzyszyli: zastępca naczelnika wydziału prewencji asp. szt. Eugeniusz Kosel, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego asp. szt. Grzegorz Mederski oraz dzielnicowi – aspiranci sztabowi Janusz Fedorowicz i Dariusz Filus. Nad przebiegiem debaty czuwała mł. asp. Edyta Mazur.

Komendant zaprezentował raciborską jednostkę, a także zapewnił obecnych, że powiat raciborski jest bardzo spokojny i nie odnotowuje się na jego terenie żadnych poważniejszych przestępstw.

Następnie, prezentując sposób korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą można znaleźć na stronie komendy policji, asp. sztab. Henryk Rzerzacz przypomniał, że od początku tego roku zgłoszono w ten sposób 192 zagrożenia, z czego 138 potwierdzonych zostało przez policję. Na samym Ostrogu, w tym czasie takich zgłoszeń było siedem, przy czym żadnego z nich policja nie potwierdziła. Policjanci na zweryfikowanie zdarzeń z mapy mają kilka dni, dlatego o sytuacjach wymagających szybkiej interwencji najlepiej informować dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 997.

Seniorzy przede wszystkim interesowali się zagrożeniami czyhającymi na nich na drodze. W tematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego wprowadził asp. sztab. Grzegorz Mederski z raciborskiej drogówki, m.in. przypominając o zachowaniu szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię również na pasach. W tym roku odnotowano 14 zdarzeń, w których pokrzywdzeni zostali piesi w wypadkach drogowych, w tym tylko jedno z winy pieszego. Większość wypadków zaistniało dlatego, że kierowcy nie widzieli pieszego na jezdni. – Pamiętajcie o tym, że na przejściu dla pieszych macie pierwszeństwo, najlepiej jednak kilka razy rozejrzeć się, aby upewnić się, czy kierujący was widzi – ostrzegał Grzegorz Mederski. Rozdał też seniorom elementy odblaskowe.

Członkowie koła sygnalizowali natomiast policjantom potrzebę wzmożenia patroli drogowych na ul. Kozielskiej i ul. Siwonia, gdzie – ich zdaniem – samochody jeżdżą zbyt szybko, zgłosili problem braku przejścia dla pieszych w pobliżu DPS „Złota Jesień” przy ul. Grzonki, a także uczulali policjantów na osoby w sposób niebezpieczny „bawiące się” dronami oraz kierowców jeepów i quadów rozjeżdżających tereny wokół żwirowni na Ostrogu.

Gospodarzem spotkania był zarząd koła emerytów i rencistów, któremu przewodniczy Franciszka Gruszka.

(ewa)

  • Numer: 16 (1348)
  • Data wydania: 17.04.18
Czytaj e-gazetę