X Apel Katyński – wyjątkowa lekcja historii
Kuźnia Raciborska 10 lat temu stowarzyszenie Parafiada rozesłało do polskich szkół apel do włączenia się do akcji sadzenia dębów katyńskich, poświęconych oficerom, zamordowanym w 1940 r. przez Sowietów w Katyniu.
Na to wezwanie odpowiedzieli uczniowie kuźniańskich szkół, zainspirowani przez ówczesną dyrektor Marię Cieślik. Kuźnia Raciborska wybrała płk Hugona Mijakowskiego, uczestnika m.in. wojen polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej, odznaczonego Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, aresztowanego w tajemniczych okolicznościach niedługo po wybuchu drugiej wojny. Podzielił tragiczny los ponad 20 tysięcy polskich oficerów zamordowanych strzałem w tył głowy przez NKWD. – Pomysł ten został przyjęty z dużym zrozumieniem. Choć płk Mijakowski nie pochodził z naszych stron, mocno się zaangażowaliśmy w poznanie jego historii. Na początku była to skromna, szkolna uroczystość. Dziś ma znacznie większy zasięg i widać, że przyciąga i łączy różne środowiska – komentowała obecna na Apelu Maria Cieślik. Była dyrektor dodała, że dzięki zaangażowaniu w tę patriotyczną akcję, uczniowie z Kuźni Raciborskiej lepiej poznali historię Katynia. Nie udałoby się to bez pracy historyków m.in. Wojciecha Gdesza, od początku mocno zaangażowanego w organizację uroczystości. Podkreślił on znaczenie obecności na placu Zwycięstwa młodzieży, która dzięki takim lekcjom historii zyskuje wiedzę i wyznaczniki, tak potrzebne w kształtowaniu społecznych postaw.
10. Apel Poległych przy Dębie Katyńskim w Kuźni Raciborskiej odbył się 12 kwietnia na placu Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy miasta, oficjele oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wartę wystawili: Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Śląski Oddział Straży Granicznej oraz Służba Więzienna. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Dodatkowo kompanię honorową wystawili: 34. Dywizjon Rakietowy z Bytomia oraz Śląska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego.
(woj)
Najnowsze komentarze