Medycy pomyśleli o profilaktyce zdrowotnej dla seniorów
Na Śląskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Raciborzu uroczyście zainaugurowano przystąpienie do projektu „Determinanty pomyślnego starzenia się seniorów w aglomeracji śląskiej”.
Podniosłego charakteru wydarzenia, które rozpoczęło się od wspólnego „Gaudeamus igitur”, dopełnili uczestniczący w nim przedstawiciele Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM w Katowicach dr hab. n. med. Michał Holecki, koordynator projektu prof. dr hab. Czesław Marcisz, a także m.in. kierownik Zakładu Kinezjologii Katedry Fizjoterapii dr n. med. Anna Brzęk, i dr n. o kult. fiz. Andrzej Knapik, który poprowadzi badania i wykład dotyczący aktywności. Na spotkaniu nie zabrakło też prezydenta Raciborza Mirosława Lenka oraz radnego, założyciela, a obecnie honorowego członka senioralnej uczelni Piotra Klimy. Obowiązki gospodarza pełniła prezes raciborskiego uniwersytetu Czesława Kordyaczny.
Prof. Stanisław Boryczka wyjaśnił, że projekt realizowany jest we współpracy z Wydziałem Nauk o Zdrowiu ŚUM w Katowicach oraz sześcioma uniwersytetami trzeciego wieku województwa śląskiego. Jako jeden spośród 20 najlepszych projektów w kraju, uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Potrwa do końca października i obejmować będzie zajęcia edukacyjne nakierowane na promocję i profilaktykę zdrowotną, prowadzone przez nauczycieli katowickiej uczelni medycznej oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poza tym zaplanowano zajęcia o charakterze badawczym, polegające na rozpoznaniu determinantów pomyślnego starzenia się, które następnie będzie można zastosować w swoim życiu.
Spotkanie uświetnił wykład „Typy przebiegu starzenia ze szczególnym uwzględnieniem starzenia pomyślnego” wygłoszony przez prof. Czesława Marcisza.
(ewa)
Najnowsze komentarze