Zapytaj prawnika: Korzystanie z części wspólnej nieruchomości
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
W małych wspólnotach mieszkaniowych częstym problemem jest sposób korzystania z części wspólnej nieruchomości. Bywa, że jest to zarzewiem wieloletnich konfliktów.
Nieruchomością wspólną jest grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W budynku wielomieszkaniowym współwłasnością objęte będą np. klatki schodowe, windy, ściany zewnętrzne, dachy, fundamenty, urządzenia służące do ogrzewania.
Każdemu z właścicieli lokali przysługuje prawo współkorzystania z części wspólnej nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. Oznacza to, że właściciel lokalu może korzystać z całej nieruchomości wspólnej, a nie tylko z części odpowiadającej przynależnemu udziałowi, byleby tylko w zgodzie z przepisami i w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z niej przez pozostałych współwłaścicieli. Ale uwaga: nie każda forma korzystania przez właścicieli lokali z nieruchomości wspólnej może być realizowana w ramach prawa do współkorzystania z nieruchomości wspólnej. Np. powieszenie reklamy, szyldu na elewacji wykracza poza zakres współkorzystania. Jest to raczej wyłączne korzystanie z części wspólnej (elewacji) i na dodatek nie będące normalnym, zgodnym z przeznaczeniem wykorzystywaniem ścian budynku. Wymagać więc będzie uchwały wspólnoty mieszkaniowej.
Najnowsze komentarze