Zapytaj prawnika: Co grozi za jazdę autem po alkoholu
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Jazda po alkoholu to coś co nie powinno się zdarzać, a jednak wciąż kontrole drogowe wykazują to zjawisko, a kierowcy siadający za kierownicę nie mają świadomości, że przekraczają jakieś normy ponieważ wypili niewiele i to kilka godzin temu. Co to więc znaczy jazda pod wpływem alkoholu? Czy wystarczy wypić jedno piwo czy może aż pięć? Kara grzywna czy może więzienie grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
Żeby odpowiedzieć na te pytania trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić, że polski system prawny rozróżnia dwa pojęcia:
• stan po użyciu alkoholu
• i stan nietrzeźwości.
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Stan nietrzeźwości natomiast, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu to wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 50 zł. Natomiast prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości to już przestępstwo, za które sankcje są znacznie wyższe, łącznie z karą pozbawienia wolności. Oprócz wymienionych kar dochodzi jeszcze zakaz prowadzenia pojazdów.
Najnowsze komentarze