Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

OSP Borucin. Strażacy o wielkich sercach

13.03.2018 00:00 red.

Ochotnicza Straż Pożarna w Borucinie działa od 110 lat. Dziś jej szeregi zasila czterdziestu pieciu aktywnych członków, dwóch honorowych i jeden wspierający.

W minionym roku druhowie i druhny z Borucina byli zaprzątnięci przede wszystkim organizacją jubileuszu jednostki. Odmalowano elewację oraz korytarze w remizie. Przy okazji strażacy sięgnęli również po środki unijne, które przeznaczyli na zakup sprzętu, kurs ratownictwa, organizację festynu oraz wydanie książki upamiętniającej 110-lecie OSP Borucin. Wszystko to przy wkładzie własnym rzędu 919 euro. – Gratuluję udanego jubileuszu, a także odwagi w sięgnięciu – jako pierwsza jednostka OSP w naszej gminie – po środki unijne – komplementował strażaków burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla podczas zebrania sprawozdawczego.

Plany

– Na ten rok zaplanowaliśmy generalny remont naszej kuchni. W ramach projektu, w którym gmina ubiega się o pie

niążki, będą zakupione mundury i aparaty powietrzne. To na pewno ułatwi nam pracę podczas akcji gaśniczych. W kolejnych latach planujemy dokończyć zagospodarowanie placu przed remizą, a później będziemy myśleć o nowym aucie – mówi Gerard Kocjan, prezes OSP Borucin.

Zastępca naczelnika OSP Borucin Piotr Kawka z podziękowaniami od Łukasza Kondziołki. Pan Piotr był inicjatorem zbiórki pieniędzy dla niepełnosprawnego raciborzanina na zakup nowego pojazdu, który w czerwcu minionego roku uległ zapłonowi. Wówczas Łukasz Kondziołka z trudem wydostał się z płonącego pojazdu. – Kochani strażacy! Chciałbym Wam serdecznie podziękować za wsparcie i pomoc. Gdy spalił się mój pojazd, którym się poruszałem i zwiedzałem okolicę, Wy pierwsi odezwaliście sie do mnie. Nadzieja przyszła od Was i dała mi siłę. Wtedy pomyślałem: dam radę, dobrzy ludzie mi pomogą – tymi słowami Łukasz Kondziołka podziękował druhnom i druhom z Borucina.

44-latek

Ochotnicy z Borucina wyjeżdżają do akcji 44-letnim mercedesem. Wysłużony wóz ma 17 tys. km przebiegu. Do Borucina trafił w 2007 roku, wcześniej był wykorzystywany przez zakładową straż pożarną w jednej z niemieckich fabryk papieru. Wóz mieści 6-osobową załogę oraz 2500 litrów wody w zbiorniku. W zeszłym roku druhowie z Borucina wyjeżdżali do akcji cztery razy.

Starty w zawodach

Ochotniczą Straż Pożarną w Borucinie tworzą aktywni członkowie, z których wielu bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Dość powiedzieć, że strażacy z niewielkiej miejscowości w gminie Krzanowice wystawiają do gminnych zawodów dwie drużyny męskie, drużynę kobiecą oraz dwie drużyny młodzieżowe (chłopców i dziewcząt). W minionym roku męska drużyna z Borucina nie miała sobie równych w gminie Krzanowice. Szczęścia zabrakło na szczeblu powiatowym, gdzie OSP Borucin zajął 8. miejsce w kategorii A.

(żet)

  • Numer: 11 (1343)
  • Data wydania: 13.03.18
Czytaj e-gazetę