Matematyka tylko po angielsku
ZSP Wojnowice realizuje w tym roku innowację pedagogiczną Maths in English. Jej pomysłodawczynią i realizatorką jest Beata Kawalec nauczyciel języka angielskiego i matematyki.
– Przed napisaniem tej innowacji przeprowadziłam pewnego rodzaju zajęcia pilotażowe. Wykorzystując fakt, iż uczę zarówno języka angielskiego jak i matematyki zaproponowałam dzieciom prowadzenie kilkunastu minut lekcji matematyki po angielsku. Początkowo uczniowie klas IV i VI obawiali się czy cokolwiek zrozumieją. Jednak już po kilku zadaniach uczniowie, nawet ci słabsi z entuzjazmem stwierdzili, że prawie wszystko rozumieją, polecenia nauczyciela wykonują poprawnie a większość zadań wykonali bez większych problemów – mówi B. Kawalec.
Jej pomysł polega na cyklicznym prowadzeniu lekcji matematyki w języku angielskim. Klasy 4 – 7 mogą poszerzać matematyczną wiedzę szlifując przy okazji umiejętności językowe. Dotychczas odbyło się kilkanaście takich lekcji w zakresie: geometrii, przeliczeń pieniężnych i procentów. Zajęcia te prowadzone są prawie wyłącznie w języku angielskim.
Pomysł innowacji zrodził się w trakcie obserwacji potrzeb i możliwości uczniów wojnowickiej szkoły. – Pewne angielskie zwroty mowy potocznej pojawiają się w codziennym języku młodych ludzi, nie tylko zajęciach. Wielu sygnalizuje duże zainteresowanie nauką angielskiego oraz matematyki na zajęciach dodatkowych – zauważa autorka innowacji. Szkoła znajduje się w środowisku wiejskim, w którym uczniowie mają utrudniony dostęp do placówek nauki języka czy korepetycji. Tymczasem praca w publicznej szkole pomaga rozwijać ich pasję i osiągać sukcesy w konkursach.
(opr. m)
Angielski bez strachu
– Dzięki poznaniu podstawowego matematycznego słownictwa angielskiego uczniowie będą mieli większe możliwości poznawcze. Coraz częściej sięgają do zasobów Internetu, do publikacji, które są w języku angielskim – twierdzi Beata Kawalec. Posługiwanie się matematycznym językiem angielskim zwiększa szanse dalszej edukacji i pomoc np. w podróżowaniu (użyciu map, posługiwaniu się terminologią związaną z czasem, obliczeniami zegarowymi i pieniężnymi). – Co bardzo ważne, moje lekcje są pomocne w przełamaniu strachu przed konwersacjami po angielsku – cieszy się Kawalec.
Najnowsze komentarze