środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Konkurs Nowin. Strażaki to najlepsze chłopaki

06.03.2018 00:00 red.

Do maja trwa nasz konkurs na Najpopularniejszą Jednostkę OSP w Powiecie Raciborskim. Co tydzień prezentujemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie – Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek. Przedstawimy w gazecie wszystkie jednostki, które zgodziły się wziąć udział w prezentacji.

Chcemy pokazać, że służba strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Od dawna mówi się, że tylko tak mocno rozbudowana struktura OSP w powiecie raciborskim pozwala na właściwe zabezpieczenie tego obszaru.

Najlepszą jednostkę OSP na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień drukujemy w gazecie. OSP, która zbierze najwięcej kuponów – wygra.

O zbiórce kuponów będziemy jeszcze informować. Wkrótce ustawimy w gminach specjalne urny gdzie będzie można je wrzucać. Oczywiście kupony można dostarczyć lub wysłać pocztą do redakcji. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne, wycięte z gazet. Konkurs rozstrzygniemy w maju.

Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy bon o wartości 1000 zł do wykorzystania na strażackie zakupy. Fundatorem nagrody jest RE – WI Husqvarna (sklepy w Raciborzu i w Nędzy).

Zagłosuj na swoich strażaków!


OSP Krzanowice. Wkrótce bogatsza o nowy wóz strażacki

Krzanowiccy strażacy już dziś przygotowują się do jubileuszu, ponieważ istniejąca od 1889 r. jednostka w przyszłym roku obchodzić będzie 130–lecie działalności.

Aktualnie OSP Krzanowice liczy 57 członków, w tym – 30 aktywnych i trzech wspierających. Szczyci się trzema Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi – dwiema chłopięcymi oraz jedną dziewczęcą. W swoich szeregach ma też cztery panie. Najstarszym strażakiem jest Edward Kretek liczący 80 lat. W działalność strażacką zaangażowany jest od czterech lat kapelan, a jednocześnie proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Gierga. Dobrze układa się też współpraca z czeską jednostką strażacką w Strachowicach.

Krzanowiccy ochotnicy nie tylko angażują się na rzecz lokalnej społeczności, ale także dbają o swój obiekt i sprzęt. W ub.r. przeprowadzony został remont dachu remizy strażackiej, który kosztował 9,5 tys. zł, a z dotacji MSWiA oraz środków z przekazanego na ich rzecz 1 proc. od podatku zakupiono biały hełm wraz z przyłbicą.

Z projektu „Ready to help” realizowanego wspólnie z gminami czeskimi i gminą Krzyżanowice –jak podkreślił prezes Jan Długosz – krzanowicka jednostka wzbogaci się o nowy wóz strażacki. Aktualnie dysponuje dwoma pojazdami: GBA 2,5/16 Magirus–Deuz z 1978 r. oraz GZBA 5/24 Mercedes Benz z 1981 r. Po zakupie nowego, starszy samochód trafi do OSP Wojnowice.

Z nowego nabytku cieszy się wiceprezes, a jednocześnie naczelnik Martin Lamla, który zapowiada, że jak tylko wóz znajdzie się w posiadaniu OSP Krzanowice, będą czynić starania o doposażenie go w potrzebny sprzęt. – Najstarszy sprzęt pochodzi sprzed pięciu lat, ponieważ stale uzupełniamy go z środków pozyskiwanych z Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego, zakupując np. piły, aparaty oddechowe, ubrania strażackie typu Nomex, węże, armaturę wodno–pianową – wymienia naczelnik.

W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do zdarzeń 47 razy, dużo więcej niż w 2016 r. – 25 razy i 2015 r. – 21 razy.

Swoje umiejętności podnoszą podczas zmagań strażackich, m.in. Gminnych Zawodów Sportowo–Pożarniczych w Wojnowicach, gdzie w grupie A (dorośli) zajęli II miejsce, a w CTIF – 1. drużyna chłopięca – II miejsce, a 2. drużyna chłopięca – IV miejsce. OSP Krzanowice uplasowała się też na drugiej pozycji w rywalizacji strażackiej w Borucinie.

Przed dwoma laty wyremontowano salę OSP Krzanowice, w tamtym roku zrobiony został dach, a w tym roku strażaków czeka wymiana bram garażowych. – Zrobimy wszystko, aby jeszcze w tym roku pomalować remizę na zewnątrz, a także będziemy szukać sponsorów, którzy pomogą nam w organizacji festynu, aby jubileusz przygotowany był z rozmachem – mówi z myślą o przyszłorocznych rocznicowych obchodach naczelnik Martin Lamla.

(ewa)


Jednostki OSP z Raciborza oraz powiatu raciborskiego z ich podziałem na przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

OSP KSRG / Liczba strażaków

1. Kuźnia Raciborska 37

2. Siedliska 62

3. Ruda Kozielska 37

4. Rudy 34

5. Racibórz – Sudół 63

6. Racibórz – Brzezie 66

7. Racibórz – Markowice 63

8. Bojanów 39

9. Krzyżanowice 76

10. Nędza 28

11. Pietrowice Wielkie 46

12. Rudnik 35

13. Modzurów 28

14. Cyprzanów 37

15. Jankowice 38

16. Krzanowice 31

17. Tworków 51

18. Kobyla 54

19. Łańce 49

OSP poza KSRG / Liczba strażaków

1. Turze 49

2. Budziska 34

3. Ruda 19

4. Szymocice 25

5. Górki Śląskie 41

6. Babice  26

7. Zawada Książęca 42

8. Rudyszwałd 53

9. Chałupki 26

10. Bieńkowice  64

11. Roszków 61

12. Zabełków 40

13. Owsiszcze 49

14. Bolesław 53

15. Nowa Wioska 35

16. Borucin 45

17. Wojnowice 38

18. Pietraszyn 39

19. Sławików 20

20. Brzeźnica 34

21. Gamów 43

22. Strzybnik 30

23. Żerdziny 27

24. Maków 35

25. Lekartów 31

26. Samborowice 56

27. Kornice 18

28. Krowiarki 66

29. Pawłów 36

30. Gródczanki 20

31. Racibórz – Miedonia 41

32. Pogrzebień 58

3. Rzuchów 34

34. ZOSP Henkel POLSKA 53

Razem 2215


OSP Modzurów. Tu strażacy nie pękają

Ochotnicza Straż Pożarna w Modzurowie działa od 1933 r. Wówczas jednostka liczyła 12 strażaków. Dziś czynnych strażaków jest tu 26. w tym trzy kobiety. Ponadto jednostka od 2001 r. należy do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Sami strażacy podkreślają, że to równocześnie zaszczyt, ale i więcej obowiązków. W zeszłym roku wyjeżdżali do akcji 26 razy, z czego większość do miejscowych zagrożeń i trzech pożarów. Usuwali np. gniazdo szerszeni przy szkole w Grzegorzowicach, połamane konary z dróg czy zabezpieczali wypadki drogowe. Ponadto strażacy–ochotnicy angażują się w życie swojego sołectwa, pomagając przy niemal każdej okazji.

Na zawodach gminnych w grupie A zajęli pierwsze miejsce, zaś na powiatowych zdobyli srebro. Ten dobry wynik nastąpił po zalaniu garażu i sprzętu, po tym, jak na piętrze remizy pękła rura z wodą. To nieszczęście ze stycznia wpłynęło na cały 2017 r. działalności OSP Modzurów. Na szczęście strażacy nie pękają. Wiele pracy włożyli w naprawę szkód. Sami organizowali pomoc finansową. Wsparcie otrzymali od mieszkańców swojej parafii, urzędu gminy czy organizacji strażackich. W 2018 r. jednostka przewiduje obchody 85–lecia funkcjonowania połączone z zawodami strażackimi. Poza tymi planami strażacy z Modzurowa chcą zamontować alarm w remizie, docieplić cały budynek oraz odnowić posadzkę w garażu. Główny sprzęt jaki tu stacjonuje to średni wóz ratowniczo–gaśniczy Magirus–Deutz, lekki samochód ratownictwa technicznego Ford Transit oraz łódź motorowa.

(woj)

Zarząd OSP Modzurów

• Prezes: Bernard ławnik

• Z–ca prezesa: Roman Krzykała

• Naczelnik: Adam Jawoszek

• Z–ca naczelnika: Sebastian Gilga

• Sekretarz: Krzysztof Piperek

• Skarbnik: Mateusz Czogała

• Gospodarz: Kamil Kawik

• Honorowy członek zarządu: Jan Skiba

Najmłodszym strażakiem w jednostce jest 11–letni Tomek Krzykała. – Członkiem jednostki jest mój tata, pewnie dlatego ja jestem związany ze strażą od urodzenia. Najbardziej lubię dni gospodarcze, kiedy wspólnie robimy porządki w remizie. Podoba mi się to, że OSP pomaga ludziom w potrzebie i dlatego w przyszłości też będę czynnym strażakiem – powiedział na młodszy strażak.


OSP Budziska. Przede wszystkim ludzie

Ochotnicza Straż Pożarna w Budziskach liczy obecnie 33 członków, w tym trzy druhny. Strażacy podkreślają, że Julia Adamczyk, Edyta Makulik oraz Martyna Nosak zdały egzaminy w PSP z wyróżnieniem. Ochotnicy działają w Budziskach już ponad 75 lat. W zeszłym roku wyjeżdżali 20 razy do akcji (poza pożarami, do miejscowych zagrożeń, poszukiwań zaginionego i usuwania skutków nawałnicy). Jednostka udziela się również w życiu swojego sołectwa m.in. organizując dzień strażaka dla dzieci, wspierając dożynki, organizując zbiórkę krwi czy pomagając przy Pływadłach.

Niestety w czasie ostatnich gminnych zawodów strażackich jednostka miała pecha i została zdyskwalifikowana. Nie oddaje to jednak stanu wyszkolenia i przygotowania ochotników, gdyż po corocznej kontroli PSP jednostkę oceniono bardzo dobrze. Warto też przypomnieć, że w 2015 r. OSP Budziska zdobyła mistrzostwo gminy.

Ochotnicy do akcji jeżdżą wysłużonym starem 244 GBA 2,5/16 z 1985 r. Mają też lżejszy wóz rozpoznawczo–ratowniczy oraz łódź, którą planują wymienić na większą. W ostatnich latach wyremontowali i powiększyli swoją remizę. Z potrzeb wymieniają przede wszystkim nowych członków, a potem sprzęt, mundury i szkolenia.

(woj)

Zarząd OSP Budziska

Prezes: Martin Panek, z–ca prezesa: Bernard Kalemba, naczelnik: Krzysztof Sałajczyk, z–ca naczelnika: Denis Brzoska, sekretarz: Maciej Brzeźniak, skarbnik: Adam Panek, członek zarządu: Adrian Juraszek

  • Numer: 10 (1342)
  • Data wydania: 06.03.18
Czytaj e-gazetę