środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

ITT dla domu i biznesu: Dariusz Lyczko: światłowód to przyszłość

06.02.2018 00:00 red.

14-osobowy zespół kreatywnych i ambitnych ludzi, 321 nadajników radiowych, ponad 700 km wybudowanych szkieletowych linii światłowodowych – firma Dar.NET, która od 15 lat oferuje usługi internetowe, telewizyjne i telefoniczne wie, na czym polega zadowalanie klienta.

W 2003 r. w Radlinie powstała firma Dar.NET, zajmująca się przede wszystkim budową i eksploatacją sieci komputerowych oraz telekomunikacyjnych. - 15 lat obecności na lokalnym rynku pozwoliło nam zdobyć bardzo cenne doświadczenia oraz wyrobić solidną markę - mówi Dariusz Lyczko, właściciel firmy Dar.NET.

Warunki pogodowe już nie straszne

Stabilny, szybki i pewny dostęp bez żadnych limitów - takie możliwości daje internet światłowodowy oraz radiowy oferowany przez radlińską firmę. Światłowód to jedna z najnowocześniejszych technologii teleinformacyjnych, którą wyróżnia przede wszystkim nieograniczona prędkość przesyłu, niezawodność i odporność na zakłócenia. Dlatego użytkownik korzystający z tej technologii ma zapewniony szybki i stabilny dostęp do internetu, niezależnie od np. uwarunkowań pogodowych, które drastycznie wpływają na tradycyjne infrastruktury. - Od ponad 8 lat sukcesywnie budujemy infrastrukturę światłowodową na terenie Radlina, Rydułtów, Marklowic oraz Rybnika - mówi Dariusz Lyczko. Zapewnia, że wśród 6 różnych pakietów, każdy klient znajdzie dla siebie odpowiednią szybkość internetu. Dla najbardziej wymagającego użytkownika Dar.NET gwarantuje przesył osiągający szybkość, aż do 500 Mb/s. Natomiast tam, gdzie z jakichś przyczyn nie jest możliwe wybudowanie linii światłowodowej, klienci mogą liczyć na internet radiowy.

Wszystkie programy telewizyjne w jednej ofercie

W 2012 r. firma Dar.NET wprowadziła do swojej oferty telewizję kablową 3 Generacji JAMBOX. Jak wyjaśnia nam Dariusz Lyczko platforma multimedialna JAMBOX, łączy cechy mediów internetowych (czyli interaktywny i szybki dostęp do informacji) z zaletami telewizji kablowej (bogaty wybór kanałów, cyfrowa jakość obrazu i dźwięku). - Zaletami oferowanej przez nas telewizji kablowej jest brak ograniczeń oferty programowej, ponieważ w jednym pakiecie oferujemy programy z wszystkich platform satelitarnych - dodaje. A dzięki elastyczności w doborze pakietów tematycznych, każdy z klientów ma możliwość wyselekcjonowania interesujących go programów. - Nasze pakiety nie są sztywne. Oferujemy możliwość ich modyfikacji, tak aby klient zawsze był zadowolony - mówi właściciel firmy Dar.NET. Niewątpliwym atutem w wyborze najnowocześniejszej telewizji jest brak anteny zewnętrznej. - Jedyne co potrzeba do odbioru telewizji to doprowadzony do budynku nasz kabel światłowodowy i rozprowadzona po budynku instalacja internetowa kablami UTP. Nie trzeba wieszać dodatkowych anten satelitarnych ani wykonywać dodatkowej instalacji - wyjaśnia Lyczko. Obecnie firma oferuje aż 289 kanałów podstawowych, w tym 142 w jakości HD.

Przyszłość telekomunikacyjna

– Oferujemy klientom telefonię stacjonarną cyfrową. Ta transmisja odbywa się po kablu światłowodowym, a nie jak w przypadku ogólnopolskich operatorów po analogowym kablu miedzianym - wyjaśnia Dariusz Lyczko. Dodaje, że telefonia cyfrowa jest przyszłością telekomunikacji. A jej przewaga nad technologią analogiczną jest znacząca. - Przede wszystkim są to niskie koszty abonamentu oraz redukcja kosztów na połączeniach międzynarodowych, międzystrefowych oraz połączeniach na telefony komórkowe w porównaniu do ofert standardowych operatorów telekomunikacyjnych. W naszym najmniejszym pakiecie abonenckim, który kosztuje zaledwie 10 zł, klient ma do wykorzystania 60 darmowych minut na telefony stacjonarne oraz 20 darmowych minut na telefony komórkowe - mówi właściciel firmy Dar.NET.

Tworzenie infrastruktury światłowodowej

Jak wyjaśnia Dariusz Lyczko, światłowód jest w tej chwili najbardziej pewnym sposobem dostępu do internetu, telewizji czy telefonii. Wydawać by się mogło, że szczególnie w przypadku nowo powstałych osiedli mieszkalnych dostosowanie infrastruktury teletechnicznej do linii światłowodowych jest nadrzędnym celem. - Niestety, bardzo często zdarza się, że developerzy nie zapewniają możliwości podpięcia kabli światłowodowych do domów. Po wybudowaniu osiedla okazuje się, że do najbliższej linii światłowodowej jest zaledwie kilkanaście metrów, ale developer nie przewidział żadnej kanalizacji teletechnicznej - mówi z przykrością Dariusz Lyczko. Dodaje, że w takiej sytuacji cierpią, m.in. klienci oraz nowoczesny charakter osiedli, który zaburzony jest przez anteny satelitarne czy okablowanie budynków.

(juk)

  • Numer: 6 (1338)
  • Data wydania: 06.02.18
Czytaj e-gazetę