ITT dla domu i biznesu: Jak wybrać dostawcę Internetu?
Internet jest niewyczerpanym źródłem informacji, rozrywki oraz pomaga w komunikacji. Wybór odpowiedniego dostawcy łącza internetowego jest więc niezwykle ważny. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy internetu, aby później nie żałować?
Czas obowiązywania umowy
Najczęściej jest tak, że im dłuższy okres umowy, tym dogodniejsze warunki. Zazwyczaj firmy proponują nam 2-letnie kontrakty. Alternatywnym wyjściem jest umowa na czas nieokreślony. Taką możemy rozwiązać niemalże w każdej chwili – musimy jedynie poczekać do końca bieżącego okresu rozliczeniowego. Zazwyczaj wiąże się to jednak z nieco wyższymi opłatami. Podpisując umowę musimy się dowiedzieć jakie będą konsekwencje w razie ewentualnego jej zerwania przed czasem. Ważne są również koszty aktywacji łącza oraz czas trwania procedury podłączenia internetu.
Atrakcyjność oferty
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele pakietów, jak np.: internet z telefonem komórkowym i telefonem stacjonarnym lub telewizją. Należy je wybrać zgodnie z naszymi potrzebami. Trzeba pamiętać również, że im więcej usług zamawiamy u jednego dostawcy, tym koszty wszystkich usług będą mniejsze. Wynika to z faktu, że zamawiając „hurtowo” dostawca udziela nam atrakcyjnych zniżek. Jeśli więc interesuje nas większy zestaw, to warto zaopatrzyć się u jednego dostawcy.
Realna prędkość internetu – przepustowość łącza
Kolejną, interesującą rzeczą to proponowana przez dostawcę przepustowość. Każdy dostawca posiada inne stawki, które trzeba dokładnie zweryfikować przed podpisaniem umowy. Jeśli widzimy ofertę, która proponuje nam internet o prędkości np. do 100 Mb/s, może to oznaczać, że transfer równie dobrze może być np. o połowę mniejszy. Warto więc skorzystać z opcji darmowych okresów próbnych, oferowanych przez niektóre przedsiębiorstwa i sprawdzić realną prędkość.
Infrastruktura
Istotny, w tym aspekcie, jest także stan infrastruktury sieci. Przede wszystkim – jakich kabli używa dostawca internetu.
Jeśli mówimy tu o standardowym, telefonicznym – w przypadku nieremontowanych od dłuższego czasu linii – ich realna przepustowość to około 10 Mb/s. Nowe - do 50 Mb/s. Znacznie wydajniejsze są kable koncentryczne i światłowody – tutaj możemy liczyć na transfer nawet 200 Mb/s.
Sieć lokalna czy też większy operator?
Warto zorientować się jacy dostawcy są dostępni w naszej okolicy. Niejednokrotnie proponowane są podłączenia internetu nie tylko przez dużych, ogólnopolskich operatorów, ale także mniejszych lokalnych sieci. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze poprośmy o ofertę jednych i drugich, by je porównać.
Dodatkowe, ukryte koszty
To kolejna ważna rzecz. Wielu z działających na rynku operatorów zawiera w nich dodatkowe usługi, często wcale lub tylko pośrednio związane z internetem. Może to przyjąć formę programu antywirusowego, za którego aktualizację przez pierwsze kilka miesięcy będziemy płacić przysłowiowy 1 grosz, jednak po tym okresie, będzie się to wiązało z uiszczaniem dużo wyższej opłaty miesięcznej. Niektórzy dostawcy namawiają nas też na założenie telefonu stacjonarnego. Nawet jeśli go nie potrzebujemy i ostatecznie nie uruchomimy, będziemy zobligowani do uiszczania stałej opłaty za posiadanie linii. Takie ukryte koszty mogą sprawić, iż oferta, która początkowo wydawała się atrakcyjna, jest gorsza od dotychczasowej.
Mądry wybór dostawcy, nie jest prostym zadaniem. Świadomość pułapek z pewnością pomoże nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Podobnie jak ostrożne czytanie podpisywanych umów.oprac. (mk)
Wybierając dostawcę zwróć uwagę na:
» czas obowiązywania umowy
» atrakcyjność oferty
» przepustowość łącza
» infrastrukturę
» sieć lokalna czy krajowy operator
» ukryte koszty
» czas zakładania
INTERNET - TELEWIZJA - TELEFON
Dla domu i biznesu z siecią ostrog.net
Najnowsze komentarze