Zapytaj prawnika: Kary dyscyplinarne
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Pracodawca może stosować kary dyscyplinarne: upomnienia, nagany lub karę pieniężną. Rodzaj kary zależy od rodzaju przewinienia.
Dwie pierwsze dotyczą nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp lub przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności; kara pieniężna m.in. stawiania się do pracy w stanie nietrzeźwości, spożywania alkoholu w pracy lub opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia.
Wysokość kary za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od 1-dniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać 10-tej części wynagrodzenia (po dokonaniu potrąceń).
Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od tego naruszenia.
Od kary dyscyplinarnej można się odwołać do pracodawcy w terminie 7 dni. Jeśli pracodawca nie odrzuci sprzeciwu w ciągu 14 dni to jest to równoznaczne z jego uwzględnieniem. Jeśli jednak odrzuci, to pracownik ma 14 dni na wystąpienie do sądu pracy o uchylenie kary.
Ważne!
Karę uważa się za niebyłą po roku nienagannej pracy, chyba że pracodawca zgodzi się na to wcześniej.
Najnowsze komentarze