środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Zapytaj prawnika: Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

30.01.2018 00:00 red.

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

Może to zrobić w kilku ściśle określonych sytuacjach. A mianowicie:

• w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

• popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

• zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Ocena, czy dane naruszenie obowiązku jest ciężkie, zależy od okoliczności danego przypadku. Takim naruszeniem może być np. opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia czy stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. W przypadku zawodów wymagających szczególnych uprawnień ich utrata może stanowić powód zwolnienia. Podobnie jak popełnienie przestępstwa uniemożliwiające dalsze zatrudnienie na zajmowanym stanowisku.

Ważny termin!

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Ponadto, na pracodawcy ciąży także obowiązek zasięgnięcia opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, która w razie zastrzeżeń wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 5 (1337)
  • Data wydania: 30.01.18
Czytaj e-gazetę