środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Zapytaj prawnika: Śmierć najemcy mieszkania

10.10.2017 00:00 red.

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

Wynajmowanie lokalu mieszkalnego to popularny sposób zapewnienia dachu nad głową. Co jednak się dzieje gdy umiera najemca, który zawarł umowę, jakie uprawnienia przysługują jego najbliższym? Czy muszą oni wyprowadzić się z zajmowanego lokalu? Otóż, jeśli należą do określonej kategorii osób, to wstępują z mocy prawa w dotychczasowy stosunek najmu lokalu mieszkalnego, bez konieczności zawierania nowej umowy. Oznacza to, że między nimi a wynajmującym z mocy prawa istnieje stosunek prawny o takiej samej treści jak ten, który łączył wynajmującego z dotychczasowym najemcą. Osobami tymi są:

• małżonek, niebędący współnajemcą lokalu,

• dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych,

• oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Warunkiem koniecznym jest aby osoby te stale zamieszkiwały z najemcą w lokalu mieszkalnym do chwili jego śmierci. „Stałe zamieszkiwanie w lokalu mieszkalnym” należy rozumieć w ten sposób, że lokal ten stanowi centrum życiowe określonej osoby, tj. miejsce, w którym koncentruje się np. życie dzieci obok rodziców. Chodzi więc o stan faktyczny, a nie prawny wynikający z treści decyzji o zameldowaniu.

Uwaga: Przedstawione rozwiązanie nie dotyczy najmu lokali socjalnych, o których mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów (...)

  • Numer: 41 (1322)
  • Data wydania: 10.10.17
Czytaj e-gazetę