Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Dzielnicowi zachęcają: – Nie bójcie się dzwonić na policję

26.09.2017 00:00 red.

Tak, jak życiu każdego z nas, tak również w życiu publicznym zachodzą zmiany – poinformował przewodniczący rady gminy Eugeniusz Kura, przedstawiając radnym nowego dzielnicowego sierż. sztab. Kazimierza Kruczka.

Policjant z raciborskiej komendy powiatowej, w służbie jest od ok. 10 lat, a obowiązki dzielnicowego w gminie Kornowac pełni od 1 sierpnia br., patrolując rewir Kornowaca, Kobyli, Łańc, Pogrzebienia i Rzuchowa.

Prezentujący go na posiedzeniu rady kierownik rewiru dzielnicowych asp. sztab. Sebastian Staniek ma nadzieję, jego kolega zostanie na dłużej w gminie Kornowac, ponieważ następowała tam duża rotacja policjantów.

Nowy dzielnicowy podobnie, jak jego poprzednik, asp. sztab. Józef Kubański, który awansował na wyższe stanowisko, będzie uczestniczyć w życiu dzielnicy, spotykać się z mieszkańcami, prowadzić pogadanki w szkołach i przedszkolach, przede wszystkim zaś podejmować działania prewencyjne zapobiegające przestępczości wśród lokalnej społeczności. 

Mówiąc o obowiązkach nowego stróża prawa w Kornowacu asp. sztab. Sebastian Staniek, przypomniał, że nie tylko policja zobligowania jest do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, ale również gmina ma taki zapis w swoim statucie. – Jeden dzielnicowy nie jest w stanie zabezpieczyć całego terenu, przede wszystkim jest po to, żeby służył pomocą – poinformował kierownik rewiru dzielnicowych.

Poprosił sołtysów, aby rozpropagowali wśród mieszkańców dwa numery interwencyjne – 112 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, a w szczególności – 997, który łączy rozmówcę bezpośrednio z raciborską komendą policji. Przyjmujący tam zgłoszenie dyżurny lepiej zna powiat, dlatego policjanci mogą szybciej podjąć działania. Uczulał też, aby nie bać się telefonować na policję i natychmiast reagować, a nie dopiero następnego dnia po zdarzeniu. Taka zwłoka uniemożliwia ustalenie i zatrzymanie sprawców. Poczucie bezpieczeństwa nie zależy od liczby policjantów, strażaków czy lekarzy, jeśli mieszkańcy sami nie zadbają o to, aby było mniej przestępstw, pożarów oraz o własne zdrowie. Rolą policji jest zaś pomóc ludziom zachować to poczucie bezpieczeństwa.

Kierownik rewiru dzielnicowych proponował radnym, żeby włączyli się do akcji ostrzegania seniorów przed oszustami, m.in. na wnuczka czy policjanta. Przygotowywane są ulotki, które dzielnicowy we współpracy z OPS i sołtysami będzie rozdawał osobom starszym, w ten sposób uświadamiając ich o czyhających zagrożeniach.

– Najważniejsze zadania dzielnicowych, to przeciwdziałanie pospolitym i uciążliwym przestępstwom, które najczęściej zdarzają się w tych miejscowościach i najdotkliwiej dotykają ludzi. Dlatego nie należy bać się wzywać patroli policji – przekonywali stróże prawa. Poinformowali też o istniejącej w internecie krajowej mapie zagrożeń, gdzie można zaznaczyć niepokojące zdarzenie.

Z dzielnicowym, sierż. sztab. Kazimierzem Kruczkiem można kontaktować się pod numerem tel. 32-459 43 63, 727 032 579.

(ewa)

  • Numer: 39 (1320)
  • Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę