„Idźcie i głoście!” – nowi duszpasterze
ks. Jan Szywalski przedstawia
W długiej 800-letniej historii Raciborza stale towarzyszył mieszkańcom miasta Kościół katolicki. Farna parafia Wniebowzięcia NMP jubileusz 800-lecia swojego kościoła obchodziła już 15 lat temu, w 2005 r., powołując się na inskrypcję znalezioną na jednym z filarów: AD 1205 r.
Ileż było przez ten czas duszpasterzy w tej parafii? Przez długie wieki dzielili wpływy (i dochody) z ojcami dominikanami osiadłymi przy kościele św. Jakuba, aż do kasacji ich klasztoru przez rząd pruski w 1810 r.
Proboszczowie mieli na Śląsku swój autorytet i kształtowali duchowe oblicze ludu. „Tak farorz powiedzieli!” – było często wiążącym argumentem.
Ks. dr Marian Obruśnik, nowy proboszcz fary, jest raciborzaninem, pochodzi ze Starej Wsi. Urodzony 15.11.1969 r. uczęszczał do szkoły podstawowej w Starej Wsi nr 8, a maturę zdał w Technikum Mechanicznym w 1989 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Opolu w 1995 r. Był na początku wikariuszem w katedrze opolskiej, ale po roku został wysłany na dalsze studia z dziedziny biblistyki na KUL. Był słuchaczem wykładów teologii biblijnej w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie w latach 2002 – 2004. Po powrocie do diecezji został wikariuszem w Opolu przy kościele MB Boleściwej i św. Wojciecha, wykładając równocześnie na wydziale teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. W 2006 r. mianował go ks. biskup proboszczem w Malni, małej miejscowości koło Krapkowic, odznaczającej się tym, że jest ojczyzną bł. Józefa Cebuli – męczennika ostatniej wojny. Po pięciu latach zostaje przeniesiony do Luboszyc koło Opola, a teraz, po siedmiu latach, do Raciborza, mimo rozpoczętych na poprzednim miejscu na wielką skalę remontów. Czy jest dobrze wrócić do miejsca swego pochodzenia? „Z jednej strony nawet Pismo święte ostrzega, że „żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie” (Łk 4,24–30); z drugiej jednak strony zna się trochę mentalność wiernych. Choć przyznać trzeba, że dziś zmiany mentalności są bardzo szybkie i trudno zrozumieć młode pokolenie”.
Uroczyste wprowadzenie w urząd odbędzie się w niedzielę 10 września o godz. 16.00.
Ks. Andrzej Glinka, nowy wikariusz, pochodzi z Górażdży. Liceum ukończył w Gogolinie. „Bycie ministrantem oraz dobry przykład księży wpłynęły na moje powołanie” – zaznacza. Został wyświęcony w Opolu w 2010 r. Wpierw był wikariuszem w Kluczborku w kościele MB Wspomożenia Wiernych, a od 2013 r. w Opolu w kościele św. Jacka. „Piękno liturgii, praca z ministrantami i troska o małżeństwa” – leżą mu na sercu. Religia nie jest oderwana od życia – ukazanie tego jest ważnym wyzwaniem dla Kościoła. Lubi sport, zwłaszcza jazdę rowerem, bo „w zdrowym ciele zdrowy duch”.
Ks. Arnold Klita pochodzi z Rudzińca k/Pyskowic. Tam chodził do szkoły podstawowej, do liceum zaś w Gliwicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w Opolu w 2014 r. Był wikarym dotychczas w parafii św. Piotra i Pawła w Opolu (gdzie proboszczem jest ks. Rudolf Świerc, ongiś wikary farnego kościoła). Współpracował w Opolu z diecezjalnym radiem Doxa. „Ważne jest dostrzeżenie każdego człowieka. Osoba to nie tylko część tłumu”. Jest otwarty na pracę z każdą grupą, która potrzebuje kapłana – opiekuna, czy to będzie Oaza, Odnowa w Duchu Świętym czy Dzieci Maryi.
Ks. Mariusz Gawłowski jest nowym wikariuszem w parafii św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Pochodzi z Giełczyc, parafii Sidzina, urodzony 12.03.1985 r. Liceum ukończył w Grodkowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2011 r. Ostatnio był wikariuszem w parafii św. Wawrzyńca w Głuchołazach.
Ks. Jan Szymańczuk został nowym proboszczem w Bojanowie. Urodził się 3.09.1967 r. w Oświęcimiu. Ukończył wpierw – dobrze znaną – szkołę zawodową prowadzoną przez ojców Salezjanów, lecz maturę zdał w technikum w Krakowie. Teologię studiował u Ojców Salezjanów w Krakowie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1997 r. Pracował w różnych miejscach, a ostatnio w Kluczborku w parafii MB Wspomożenia Wiernych. Biskup opolski Andrzej Czaja mianował go administratorem parafii Chrystusa Króla w Bojanowie. Widzi przed sobą ogrom prac remontowych. Ufa, że przy pomocy Bożej i ofiarności parafian podoła temu zadaniu.
Ks. Piotr Kutynia zostaje nowym proboszczem w Owsiszczach po odejściu na emeryturę ks. Eryka Czecha.
Ks. Piotr urodził się w Oleśnie 5.05.1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Opolu w 2008 r. Przez dwa lata był wikarym w Nysie, a następnie był wysłany na dodatkowe studia do Lublina na KUL. Od 2014 r. był dyrektorem ds. administracyjnych przy Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu.
Ks. Biskup zlecił nowemu proboszczowi pewne dodatkowe zadania: ma odprawiać msze św. w języku łacińskim dla zwolenników rytu trydenckiego w kościele Najśw. Serca PJ w Raciborzu, oraz włączyć się do duszpasterstwa niesłyszących. Trzeba mu życzyć i modlić się o to, by podołał wszystkim zadaniom.
Ks. Andrzej Styra jest w Łubowicach nowym proboszczem po ks. Henryku Rzedze. Ks. Andrzej nie jest obcą osobą na naszym terenie: był bowiem przez ostatnie trzy lata proboszczem w Bojanowie. Pochodzi z Krapkowic, urodzony 2.01.1973 r. wyświęcony został na kapłana w 2000 r. Również on ma za sobą studia na KUL-u z dziedziny filozofii. Jest muzykiem – sam gra na organach – stąd dobry śpiew oraz piękno liturgii leży mu na sercu.
Zaraz po święceniach był dwa lata wikarym u ks. Globischa w Kolonowskiem i ten wciągnął go w duszpasterstwo mniejszości niemieckiej, stąd wybór jego osoby na proboszcza tej specyficznej parafii jaką są Łubowice z dziedzictwem naszego śląskiego poety niemieckojęzycznego Josepha von Eichendorffa.
Wszystkim księżom na nowych stanowiskach wypada życzyć obfitych łask i Bożego błogosławieństwa.
Najnowsze komentarze