Czas na zawodowców: Zagraniczne praktyki zawodowe są w modzie
Kolejna grupa uczniów raciborskich szkół średnich wyleciała na zagraniczne praktyki zawodowe. Do Portugalii trafili młodzi technicy budownictwa oraz technicy architektury krajobrazu – uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.
Na miesięczny staż do Portugalii wyjechało 18 uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu. Trafili oni do przedsiębiorstw architektonicznych, budowlanych oraz ogrodniczych, których siedziby znajdują się Lizbonie, Montijo oraz Sintrze.
Projektowanie i praca fizyczna
Na początku swoich praktyk uczniowie odbyli szkolenie z anglojęzycznej wersji programu AutoCad, który jest wykorzystywany do opracowywania wizualizacji, dokumentowania i udostępniania projektów zarówno budowlanych jak i architektury krajobrazu.
Technicy budownictwa zgodnie z programem praktyk zapoznają się z technologiami stosowanymi w robotach budowlanych z uwzględnieniem stanu surowego i wykończeniowego, tworzą szkice i rysunki w programie AutoCad, biorą udział w pracach projektowych, modernizacyjnych i remontowych na obiektach budowlanych.
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu odbywają swoje praktyki w firmie Horto do Campo Grande w Lizbonie i Sintrze, gdzie wykonują czynności związane z sadzeniem i pielęgnacją roślin, prace ziemne związane z budową i konserwacją małej architektury ogrodowej, biorą udział w projektowaniu i wykonywaniu ogrodów na obiektach prywatnych w okolicach Lizbony.
Wiedza, doświadczenie, język
Zapytani o powody wzięcia udziału w projekcie, uczniowie odpowiadają, że przede wszystkim liczy się dla nich zdobycie wiedzy i doświadczenia, a także rozwój umiejętności językowych. – Do udziału w projekcie skłoniła mnie możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Praktyka zagraniczna to szansa na zdobycie doświadczenia i nowej wiedzy z zakresu budownictwa – mówi Kasia.
Budowlaniec Łukasz poznał nową technologię wznoszenia domów ze styropianu, natomiast Kamil uczy się zaawansowanych funkcji programu AutoCAD oraz odczytywania projektów budowlanych.
Oprócz nauki, uczniowie z Raciborza mają również czas na zwiedzanie Portugalii.
– Zwiedziliśmy Sintrę, Cascais. Cabo da Roca, Algarvę. Widzieliśmy wiele przepięknych plaż i kąpaliśmy się w oceanie – relacjonuje Wojtek. – Lizbona jest przepiękna, architektura niesamowita, a mentalność ludzi – zupełnie inna – dodaje Karolina.
Wszyscy zgodnie liczą na to, że udział w zagranicznych praktykach zawodowych pomoże im w znalezieniu pracy w kraju.
To nie koniec
Wyjazdy uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu są finansowane z unijnego programu Erasmus+. W ramach tego samego projektu w październiku na miesięczną praktykę zawodową wyjedzie na Sycylię kolejna grupa uczniów CKZiU nr 1 w Raciborzu. – Są wśród nich technicy analitycy, technicy żywienia i usług gastronomicznych oraz technicy usług fryzjerskich. Podczas wyjazdu uczestnicy projektu, oprócz odbywania praktyk, będą również realizowali program kulturowy. Zobaczą Etnę, Messinę, Parco Jalari, Palermo, Cefalu, Syrakuzy, Noto i Catanię – informują nauczycielki Iwona Niklewicz-Wróbel oraz Małgorzata Warwas.
Nie tylko uczniowie CKZiU nr 1 mają szansę zdobywania doświadczeń zawodowych na zagranicznych praktykach. Młodzi technicy z „Mechanika” cyklicznie jeżdżą do Niemiec. Kolejny projekt pn. „Technik w unijnej firmie – szansa na start zawodowy” został już pozytywnie oceniony przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. Przewiduje on finansowanie praktyk zagranicznych 50 uczniów „Mechanika” – w Brunszwiku, Moguncji oraz Nantes. Projekt, którego koordynatorem jest Konrad Hajdasz z CKZiU nr 2, został wsparty sumą ponad 116 000 euro i realizowany będzie przez kolejne 2 lata.
(inw) (mw) (żet)
Najnowsze komentarze