Wszystkie talenty małe i duże
Cały dzień zajmuje dokonanie przeglądu umiejętności wokalnych, teatralnych czy tanecznych krzanowickich dzieci i młodzieży, które decydują się wziąć udział w imprezie MOK-u. – Towarzyszą temu wielkie emocje, to dla uczestników emocjonalne przeżycie – podkreśla pomysłodawca przeglądu artystycznego Marian Wasiczek. Zaczął go w 2000 roku i w maju rozstrzygnął 17. edycję.
W przeglądzie prezentował się m.in. kabaret „Krzanowickie Omy”. To już piąty skład tego dziewczęcego zespołu. – Przypomnieliśmy scenkę wielkanocną, bo „omy” wystąpiły z nią dotąd tylko raz na jarmarku w Raciborzu – tłumaczyła nam opiekunka Bożena Kreis. Jest autorką wszystkich tekstów kabaretu w gwarze laskiej. – Musi być wszystko z humorem. Dzielę tekst na role i ćwiczymy do występu. Ile takich scenek już napisałam? Ze 300 bym naliczyła – uśmiecha się Kreis. Wciąż tworzy nowe. Najstarsze jej „omy” kończą już studia i są mamusiami. Zapowiadają reaktywację pierwszego składu by znów wystąpić. – Omy „urodziły się” kiedy do szkół wprowadzono zajęcia z regionalizmu. Rozsławił nas ówczesny starosta raciborski Adam Hajduk. Staliśmy się tak sławni, że jeździmy z „omami” za granicę – opowiada nam pani Bożena.
Na tegoroczny przegląd zgłosiło się 35 zespołów. W przeszłości bywało więcej i impreza trwała dwa dni. Najlepsi wystąpią raz jeszcze, na koncercie laureatów. – Odkrywamy tutaj duże talenty. Najgłośniej było ostatnio o naszej Agnieszce Błońskiej (dziś Kawulok – red), ale wiele osób tańczy i śpiewa np. w „Źródle” Aldony Krupy-Gawron czy w RCK w Raciborzu – mówi nam dyrektor MOK Marian Wasiczek.
Jury oceniało w składzie: Teresa Mandrysz, Ewa Gotzmann i Elżbieta Koszut. – Wszystko zależy od tego co dzieje się na scenie. Zwracamy uwagę na otwartość, odwagę sceniczną i wiele innych rzeczy. Przy muzyce ważna jest intonacyjność, czystość wymowy, dykcja. Podnosi ocenę także dostosowanie repertuaru do wieku czy ogólny wyraz artystyczny – wyjaśnia T. Mandrysz.
Jeszcze parę lat temu Manuela Krzykała sama brała udział w takich przeglądach, a dziś jest cenionym choreografem, prowadzi „Skazę” przy RCK. W MOK-u miała zajęcia jako początkujący choreograf i prowadziła dziewczyny, które wystąpiły na przeglądzie: Miriam Polednik, Marcelę Polednik i Laurę Śliwkę. – To bardzo ważne, że mają się gdzie pokazać ze swoim talentem. To po to tyle pracują na próbach. Przełamują stres, bo każde wyjście na scenę powoduje tremę i stres, a im więcej występów tym są odważniejsze. Towarzyszy temu wielka radość gdy wszystko wyjdzie jak trzeba – podsumowuje M. Krzykała.
(ma.w)
Najważniejsze wyniki przeglądu
GRAND PRIX: Grupy taneczne „Zyg-Zak”; ze Świetlicy Opiekuńczo – Terapeutycznej w Wojnowicach – choreografia Agnieszka Gajda
GRAND PRIX: Kabaret „Krzanowickie Omy” – ZS Krzanowice, opiekun Bożena Kreis
Kategoria monolog
I miejsce: Paulina Herzog, Gimnazjum Krzanowice, tytuł monologu: „Żniwa”, opiekun: Anida Kaczmar
Teatr klasy I–III
I miejsce: „Teatrzyk Niewielki” DK Borucin i ZS Borucin, spektakl: „Królewna Śnieżka”, opiekun: Irena Hlubek
Teatr
I miejsce: Zespół teatralny „Piątka” ZS Krzanowice, spektakl: parafraza „Makbeta”, opiekun: Anida Kaczmar
Piosenka solo
I miejsce: Agata Wydra, parafia Bojanów i Gimnazjum nr 5 z Raciborza, opiekun: Elżbieta Biskup
Taniec klasa I–VI
I miejsce: Zespół taneczny „Sprężynki”, ZS Krzanowice, klasa I–III, opiekun: Beata Kaleja-Gorzalnik
Taniec z elementami akrobatyki
I miejsce: Laura Śliwka, ZS Krzanowice, opiekun: Barbara Śliwka
Taniec, grupy przedszkolne
I miejsce: „Biedroneczki”, Borucin, opiekun Agata Kotala i Monika Grzesiczek
Zespoły wokalne
I miejsce: Zespół wokalny „Wiolinki”, ZS Krzanowice, opiekun: Kornelia Pawliczek-Błońska
Wokaliści klasy I–III
I miejsce: Anna Woźniak, ZS Wojnowice, opiekun: Róża Buchcik
Wokaliści klasy IV–VI
I miejsce: Ines Hofrichter, ZS Borucin, opiekun: Róża Buchcik
I miejsce: Dawid Pohlmann, ZS Krzanowice, opiekun: Kornelia Pawliczek-Błońska
Najnowsze komentarze