środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Zgoda wojewody na budowę wałów

30.05.2017 00:00 red.

W połowie maja wojewoda opolski wydał obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, przebudowę i modernizację prawego brzegu Odry.

Chodzi o zabezpieczenie 150-metrowego odcinka brzegu przy granicy z województwem śląskim. W tym miejscu nie ma obecnie żadnej ochrony przeciwpowodziowej. Wał po stronie śląskiej kończy się na granicy województw. Po stronie opolskiej jest wspomniana wyrwa, przez którą wezbrana woda może się cofnąć i zalać tereny po stronie śląskiej. W tym przypadku zagrożone są wioski Ruda, Turze i Budziska. Stąd najzagorzalszym rzecznikiem domknięcia wału jest burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha wspierany przez mieszkańców wspomnianych miejscowości. O potrzebie domknięcia obwałowania apelowali i interweniowali od prawie dwóch lat. Jeszcze do niedawna słyszeli uspokojenia, że zagrożenie powodzią jest minimalne.

Po serii spotkań na poziomie wojewodów i marszałków województw w końcu doszło do porozumienia. Choć strona opolska nie ma jeszcze kompleksowego planu budowy wałów, to ustalono, że w pierwszej kolejności ma powstać właśnie odcinek przy granicy. Jakby na potwierdzenie tej potrzeby natura znów pogroziła palcem. Po kilku deszczowych dniach maja, stan Odry znacznie się podniósł. W miejscu gdzie nie ma wału powstała cofka, która zalała kilkadziesiąt hektarów pól uprawnych. Gdyby deszcz nie ustał, podtopione zostałyby budynki mieszkalne na terenie Rudy.

– Decyzja wojewody opolskiego zamyka drogę administracyjną w kierunku domknięcia wałów na Odrze. Teraz potrzeba znaleźć środki finansowe na realizację tego zadania. Z mojej wiedzy wynika, że są na to szansę jeszcze w 2017 r. Wezbranie z maja udowodniło konieczność natychmiastowych działań – komentuje burmistrz Macha i wskazuje na świeże zdjęcie zalanych terenów. Warto przypomnieć, że gmina Kuźnia Raciborska ma w zanadrzu alternatywny projekt domknięcia dziurawego wału. To awaryjny pomysł, gdyby po stronie opolskiej zabrakło woli współpracy. Do jego realizacji potrzeba jednak szeregu pozwoleń administracyjnych, których zdobycie zabrałoby kolejny rok.

(woj)

  • Numer: 22 (1304)
  • Data wydania: 30.05.17
Czytaj e-gazetę