środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Czas na zawodowców: Świetni inżynierowie z małej uczelni

25.04.2017 00:00 red.

Studenci IV roku na kierunku automatyka i robotyka PWSZ w Raciborzu są już po obronie prac inżynierskich. Większość z nich pracuje już w zawodzie. Wielu z powodzeniem kontynuuje naukę na uczelniach politechnicznych. O studiach oraz najlepszych projektach inżynierskich opowiedział nam dr inż. Tomasz Czyszpak.

Małe nie znaczy złe. Świetnym przykładem tego są studia inżynierskie na PWSZ w Raciborzu. Niewielkie grupy studentów pozwalają wykładowcom na stosowanie niemalże indywidualnego podejścia do żaków, w szczególności tych, którzy pracują już nad realizacją projektów inżynierskich. Efekty? Wykonywane przez studentów projekty inżynierskie są innowacyjne, w większości przypadków znajdują zastosowanie – czy to na uczelni, czy też w przedsiębiorstwach, które zawczasu zadbały o zatrudnienie przyszłych inżynierów.

– Zapotrzebowanie na automatyków w naszym regionie jest spore. Często odbieram telefony od przedsiębiorców, którzy potrzebują kolejnych inżynierów – mówi dr dr inż. Tomasz Czyszpak, dyrektor Instytutu Techniki PWSZ Racibórz.

Droga od maturzysty do inżyniera rozpoczyna się rekrutacją na studia. Początkowo na kierunek automatyka i robotyka przyjmowanych jest około 50 – 60 osób. Na tych, którzy przebraną przez trudne początki, czeka nagroda w postaci satysfakcjonujących i perspektywicznych studiów, których zwieńczeniem jest wykonanie projektu inżynierskiego i obrona tytułu.

Do uczelnianej tradycji należy już organizowany w styczniu przegląd projektów inżynierskich. Prace studentów oceniają wykładowcy oraz przedstawiciele firm z regionu. Poniżej przedstawiamy trzy najlepsze projekty inżynierskie studentów PWSZ Racibórz A.D. 2017.

Wojtek Żołneczko


Inkubator wylęgu kurcząt, manipulator i układ bezpieczny senior

Adam Ziobrowski wygrał tegoroczny przegląd projektów inżynierskich. Uznanie komisji konkursowej zdobył wykonany przez niego inkubator do wylęgu kurcząt.

Zarówno wykładowcy jak i przedstawiciele przemysłu nie mieli wątpliwości, nagradzając Adama Ziobrowskiego, autora automatycznego inkubatora, nagrodą za najbardziej wartościowy projekt inżynierski PWSZ Racibórz. Pomysł na projekt zrodził się z potrzeby - rodzice Adama zajmują się hodowlą kurcząt, jednakże nie wszystkie kury są skore do wysiadywania jaj. Adam Ziobrowski rozwiązał problem tworząc specjalny układ, który zapewnia optymalne warunki do wylęgu kurczaków, od odpowiedniej temperatury, przez utrzymywanie stałego poziomu wilgotności na cyklicznym obrocie jaj skończywszy (tak aby zarodek nie przykleił się do skorupki). Obecnie Adam Ziobrowski studiuje na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie jest jednym z lepszych studentów na roku.

Mateusz Sekuła i zaprojektowany przez niego w systemie CAD oraz wykonany na uczelnianej drukarce 3D manipulator. Projekt inżynierski zyskał uznanie komisji konkursowej, która przyznała autorowi wyróżnienie.

Autorem trzeciego wyróżnionego przez komisję projektu inżynierskiego jest Sebastian Szreder. Młody inżynier zaprojektował i wykonał układ monitorujący obecność osób starszych, mieszkających samotnie. Jak to działa? Wiązka laserowa montowana jest w drzwiach do toalety. Każdy człowiek przynajmniej raz na 12 godzin korzysta z niej, dlatego też wiązka powinna być w tym czasie przecinana. Jeśli jednak w ciągu 12 godzin wiązka nie zostanie przecięta, wówczas urządzenie wysyła specjalną wiadomość SMS do osoby bliskiej ze stosowną informacją. Zaalarmowana w ten sposób osoba bliska lub opiekun osoby starszej może zadzwonić, czy też przyjechać na miejsce, aby upewnić się, że nic złego się nie stało. W razie potrzeby może też natychmiast udzielić pomocy.

Sebastian Szreder wykonał układ, który zwiększy bezpieczeństwo osób starszych samotnie mieszkających.

  • Numer: 17 (1299)
  • Data wydania: 25.04.17
Czytaj e-gazetę