Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kobylska szkoła ma pomysł na zdrowy styl życia uczniów

17.04.2017 00:00 red.

Po raz kolejny zorganizowane zostały „Dni zdrowia” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kobyli. Od przedświątecznego poniedziałku do środy przygotowano wiele atrakcyjnych zajęć, które cieszyły się, ze względu na różnorodność, dużym zainteresowaniem uczniów.

Rozpoczęły się w przedświąteczny poniedziałek pokazem udzielania pierwszej pomocy dla klas I – III i IV – VI. – Mamy w szkole fantomy, które ufundowała nam Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także przeszkolone uczennice pod kierunkiem nauczycielki klasy VI Katarzyny Cieślik – chwali zaangażowanie dyrektor szkoły Joanna Kolarczyk. Tego dnia dzieci klas: I oraz IV – VI pojechały na basen, gdzie prowadzona jest nauka pływania.

We wtorek uczniowie „komponowali” sałatki owocowe, a dwie klasy dodatkowo wybrały się na wiosenny spacer. Podsumowaniem „Dni Zdrowia” był środowy uroczysty poranek, podczas którego podopieczni nauczycielek: Bożeny Lenort, Teresy Szatkowskiej i Katarzyny Cieślik, z klas I – II i IV – V przygotowali piękny spektakl muzyczno-recytatorski zachęcając swych rówieśników do zdrowego stylu życia.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kobyli od dłuższego czasu prowadzi zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne z zakresu edukacji zdrowotnej. – Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu i w lutym 2016 r. nasza szkoła otrzymała Certyfikat Ślaskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie – mówi dyrektor Joanna Kolarczyk.

Poza licznymi imprezami prozdrowotnymi, jak prelekcje, turnieje, odbywają się również spotkania z ciekawymi osobami zachęcającymi dzieci do dbałości o zdrowie. W ramach współpracy z Policealnym Studium Medycznym w Raciborzu, w kobylskiej szkole gościli: stomatolog, dietetyk, higienistki. W tym roku gościem szkoły był fizjoterapeuta, który badał wady postawy uczniów, a następnie kierował na zajęcia korekcyjne również realizowane w ramach projektu.

Uczniowie brali też udział w ogólnopolskich akcjach: „Śniadanie daje moc”, która stała się szkolną tradycją, a także programach: „Trzymaj formę”, „Nie pal przy mnie, proszę” i „Nie truj sąsiada”.

– W ubiegłym roku podczas „Tygodnia zdrowia” zachęcaliśmy naszych uczniów do picie wody, dużo zdrowszej od słodkich napojów, które niszczą zęby – wymieniała jedną z podejmowanych inicjatyw pani dyrektor.

– Mamy bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych organizowanych w konsultacji z rodzicami i dostosowanych do potrzeb uczniów, m.in. działają kółka teatralne i kulinarne czy też prowadzone są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego – wymienia dyrektor Joanna Kolarczyk.

Od czterech lat realizowane są w ZSP w Kobyli projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej: „Aktywny rozwój każdego dziecka w gminie Kornowac szansą na przyszłość (2012-2013), „W drodze po sukces, czytamy, piszemy, liczymy, wyrównywanie szans w gminie Kornowac”, (2013-2014), „Przygoda z fantazją przedszkolaków z Kobyli” (2014-2015),. Aktualnie trwają projekty: „Wśród nowych kolegów, obowiązków szkolnych” – zmiana etapu edukacji procesu adaptacji dziecka do warunków szkolnych oraz „Erasmus + mobilność kadry edukacyjnej pt. Język niemiecki drogą do tolerancji, sukcesu, kreatywnego nauczania”.

Szkoła przystąpiła również do projektów transgranicznych Euroregionu Silesia w ramach funduszu mikroprojektów: „Przyjaźń nie zna granic”, „Bezpieczeństwo bez granic”, „Przez turystykę, taniec, naukę do przyjaźni”,a obecnie „Polsko-czeskie spotkanie z teatrem”. – Zaprzyjaźniliśmy się ze szkołą w czeskim Komarowie, z którą od czterech lat współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami – wyjaśnia pani dyrektor.

Promocji zdrowia oraz bezpieczeństwu w szkole służą też programy: „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Trzymaj formę”, „Bezpieczne przedszkole”.

Zaangażowanie w realizacje projektów i programów stwarza możliwość wyrównywania szans pomiędzy szkołami miejskim i i wiejskimi. – Dziś już w niczym nie odstajemy od edukacji miejskiej, a czasem nasze wiejskie szkoły są bardziej przyjazne dzieciom niż szkoły miejskie. Dzięki temu, że nasze placówki są mniejsze uczniowie mają większe możliwości kontaktu ze wszystkimi nauczycielami. Znam swoich uczniów z imienia i nazwiska. W szkole w Kobyli pracuję już 16 lat, a wcześniej uczyłam w Kornowacu, gdzie uczęszczały dzieci z Łańc. Dziś to już rodzice, którzy przyprowadzają swoje dzieci do szkoły w Kobyli – chwali wiejską oświatę dyrektor Joanna Kolarczyk.

Ewa Osiecka

  • Numer: 16 (1298)
  • Data wydania: 17.04.17
Czytaj e-gazetę