Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Czy można odwołać już wykonaną darowiznę?
Tak, choć nie jest to proste. Uczynić to może darczyńca poprzez złożenie obdarowanemu oświadczenia na piśmie, w sytuacji gdy ten ostatni dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Orzecznictwo i doktryna przyjmują, że przez pojęcie rażącej niewdzięczności należy rozumieć tylko takie czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko darczyńcy (np. znęcanie się, przemoc fizyczna, kradzież) oraz o naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą (np. opieka w chorobie). Każdą sytuację należy jednak rozpatrywać indywidualnie, gdyż o istnieniu lub nieistnieniu podstaw do odwołania darowizny decydują konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w danym środowisku społecznym. Znaczenie mają tu np. relacje między stronami czy nawet samo zachowanie darczyńcy albo wielokrotność różnych postępowań.
Wyjątek!
Darowizna nie może być jednak odwołana jeśli darczyńca obdarowanemu przebaczył lub darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego.
Uwaga termin!
Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.
Najnowsze komentarze