Radni wymienili się stołkami. Kto zyskał, kto stracił?
Jeszcze w grudniu 2016 roku Platforma Obywatelska miała w Radzie Powiat Raciborskiego trzech przewodniczących komisji. Dziś ostał się jej tylko jeden. Zyskali reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Ziemi Raciborskiej.
Zaczęło się od rezygnacji z mandatu przez radnego Łukasza Kocura (PO), który pełnił funkcję przewodniczącego komisji promocji. Tymczasowo zastąpił go wicestarosta Marek Kurpis, ale już na styczniowej sesji Rady Powiatu Raciborskiego doszło do zaskakujących, jednogłośnych przetasowań.
Wacławczyk promotorem
Dawid Wacławczyk (PiS) przestał być nie tylko przewodniczącym, ale również członkiem komisji rewizyjnej. W zamian za to radni jednogłośnie przyjęli go do składu komisji budżetu i finansów, a także powierzyli przewodnictwo komisji promocji i wspierania przedsiębiorczości. – Jego kandydatura nie wymaga uzasadnienia, wszyscy państwo wiecie z czym związany jest zawodowo i hobbystycznie – powiedziała Katarzyna Dutkiewicz o Dawidzie Wacławczyku jeszcze przed głosowaniem.
Dutkiewicz rewizorem
Sama Katarzyna Dutkiewicz (PiS) przestała być członkiem komisj promocji. Przeniesiono ją za to do komisji rewizyjnej, w której objęła funkcję przewodniczącej. Kandydaturę K. Dutkiewicz zapropnował radny Adrian Plura (Razem dla Ziemi Raciborskiej).
Widera rolnikiem
Zmiany dotknęły również komisji rolnictwa. Z przewodniczenia temu gremium zrezygnował radny Władysław Gumieniak (PO). W skład komisji dokooptowano Ewę Widerę (Razem dla Ziemi Raciborskiej), która następnie objęła funkcję przewodniczącej. Zgłaszający jej kandydaturę Adrian Plura zwrócił uwagę na doświadczenie zawodowe Widery, która pracując w Urzędzie Gminy Krzyżanowice była autorem wielu projektów i wniosków, dzięki którym do Krzyżanowic trafiły pieniądze m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zaskakująca zgodność
Choć w radzie powiatu nie dochodzi do tak ostrych spięć pomiędzy radnymi rządzącej koalicji a opozycjonistami, jak to ma miejsce chociażby w radzie Raciborza, to zgodność z jaką przegłosowano powyższe roszady personalne może skłaniać do zastanowienia, czy w radzie powiatu nie tworzy się nowy układ sił. Dla porządku dodajmy, że przewodnictwo w komisji wiąże się ze znaczną podwyżką diety. O ile szeregowy radny powiatowy może liczyć misięcznie na 1 192 zł nieopodatkowanej diety, o tyle do kieszeni przewodniczącego stałej komisji trafia miesięcznie 2 119 zł.
(żet)
Po co te komisje?
W komisjach radni omawiają, kontrolują oraz współkreują politykę władz powiatu raciborskiego w poszczególnych dziedzinach. W radzie powiatu funkcjonuje pięć komisji branżowych, które zajmują się budżetem (przewodniczący: Artur Wierzbicki, PO), oświatą (przewodniczący: Adrian Plura, RdZR), promocją (przewodniczący: Dawid Wacławczyk, PiS), rolnictwem (przewodnicząca: Ewa Widera, RdZR) oraz zdrowiem (przewodniczący: Marceli Klimanek, RdZR). Jest jeszcze najbardziej prestiżowa komisja rewizyjna (przewodnicząca: Katarzyna Dutkiewicz, PiS), która kontroluje urzędników, władze powiatu oraz bada skargi.
Najnowsze komentarze