Co reforma Gowina oznacza dla raciborskiej uczelni?
Plany reformy szkolnictwa wyższego spędzają sen z powiek władzom uczelni w całym kraju. W środowisku akademickim nie mówi się o niczym innym. Kilka niewielkich uczelni może zostać zamkniętych.
Rektor PWSZ w Raciborzu dr hab. inż. Ewa Stachura wzięła udział w Sesji Rady Powiatu Raciborskiego oraz Sesji Rady Miasta Racibórz. Podzieliła się z radnymi wynikami tegorocznego, świetnego naboru, planami rozwoju uczelni oraz zmianach, które niesie ze sobą reforma Gowina.
Świetny nabór
W roku akademickim 2016/2017 studia na uczelni rozpoczęło 700 studentów. Przed rokiem "pierwszaków" było 500. Do hitowych kierunków należą administracja oraz bezpieczeństwo państwa. Popularnością cieszą się również sprawdzone kierunki (filologia, wychowanie fizyczne), a także inżynierskie (architektura, automatyka i robotyka). W planach jest utworzenie kolejnego kierunku – pielęgniarstwa, co ma być odpowiedzią na potrzeby lokalnego rynku pracy.
Decyzje w tej sprawie mają zapaść wiosną przyszłego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy nabór na ten kierunek odbędzie się latem/jesienią 2017 roku.
Wyzwania
Dr hab. inż. Ewa Stachura otwarcie mówi o wyzwaniach, jakie czekają PWSZ w Raciborzu. Wśród nich wymienia przede wszystkim dostosowanie ustroju i polityki kadrowej uczelni do wymogów planowanej reformy szkolnictwa wyższego, dążenie do intensyfikacji kontaktów z zagranicznymi partnerami, remont i przebudowę akademika oraz upraktycznienie kształcenia, m.in. poprzez zwiększenie współpracy z przemysłem.
– W naszej okolicy działa wiele znakomitych firm z najwyższej półki. Będziemy przygotowywać się do uruchomienia studiów dualnych, prowadzonych razem z firmami. To kosztowna forma, ale po pierwszych rozmowach jestem przekonana, że jestesmy w stanie to zrobić – mówi E. Stachura.
Skutki reformy Gowina
Pytana o możliwe skutki planowanej reformy dla PWSZ w Raciborzu, rektor wyjaśnia, że raciborska uczelnia nie jest w złej sytuacji. Wszystko przez stosunek liczby pracowników naukowych do liczy studentów, który wynosi 1:13. W założeniach twórców reformy powinien on wynieść 1:12. Tymczasem w przypadku dużych uczelni stosunek ten wynosi 1:20 a nawet 1:40.
W praktyce może to oznaczać, że po wejściu w życie reformy szkolnictwa wyższego, największe uczelnie będą zmuszone wstrzymać nabór na rok – dwa, tak aby nie utracić dotacji Państwa. Z drugiej strony PWSZ w Raciborzu również nie będzie mogła zwiększyć naboru, aby stosunek liczby pracowników naukowych i studentów nie uległ odchyleniu. – Cała ta mozaika zmian legislacyjnych doprowadzi do tego, że będziemy mieli z czego wybierać, będziemy przyjmować lepszych studentów – twierdzi rektor E. Stachura.
Wojtek Żołneczko
Studia magisterskie w Raciborzu?
Radny Michal Woś spytał Ewę Stachurę, czy uczelnia wprowadzi studia magisterskie. Rektor Stachura wyjawiła, że tylko pedagogika mogła starać się o 5-letni cykl studiów, ale do tego nie doszło. Poza tym zna opinię ministra szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, że uczelnie zawodowe powinny skupić się na pierwszym stopniu studiów.
(ma.w)
Najnowsze komentarze