Ptasie piękności w towarzystwie karaczanów i agamy
Pierzaste, kolorowe piękności muszą wzbudzać zainteresowanie, ponieważ nie zawsze jest okazja, by przyjrzeć się z bliska egzotycznym okazom. Żywiołem ptaków są bowiem przestworza i tylko poza klatką, w naturze, można podziwiać prawdziwe ich piękno w locie, gdy wysoko wznoszą się na rozpostartych skrzydłach.
Barwne papugi, kanarki i gołębie hodowców gminy Krzy
żanowice można było obejrzeć podczas Wystawy ptaków ozdobnych i drobnego inwentarza w Centrum Kultury w Tworkowie.
To już kolejna taka prezentacja przygotowana przez sołtysa Tworkowa Andrzeja Bulendę we współpracy z Radą Sołecką, Gminnym Zespołem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie i hodowcami gołębi pocztowych. Pierwsza, którą zainicjował przed kilku laty
pan Andrzej, wystawiając własne ptaki, odbyła się w DFK w Tworkowie.
Już jako dziecko, mieszkając w Raciborzu podziwiał sąsiada, który miał kanarki i papugi. – W moim domu były jastrzębie, kawki, a ostatnio mieliśmy nawet problem z sowami, które odławiałem i wypuszczałem – mówi o swoim obyciu z ptakami.
Wystawy przygotowuje przede wszystkim z myślą o dzieciach, aby odciągnąć je
od komputera i pokazać, że w rzeczywistym świecie też można czymś się zafascynować. Wspierają go gołębiarze, zaniepokojeni brakiem młodych następców, a tym samym przyszłością swoich hodowli.
Początkowo wystawy odbywały się co roku, od trzech lat organizowane są co dwa lata. Poszerzyły się jednak o inne zwierzęta. W tym roku oprócz ptaków, można było podziwiać króliczki, świnki morskie, a także egzotyczne okazy, jak:
karaczany madagaskarskie, patyczaka rogatego, straszyka australijskiego, jaszczurkę agamę, ślimaki olbrzymie, a swój udział zapowiedział także właściciel pytona. Sołtys Andrzej Bulenda organizuje też wyjazdy na wystawy do Ostrawy, gdzie można podziwiać tysiące ptaków, gadów i płazów.
Zapewnia, że ptaki zaprezentowane na tworkowskiej wystawie, to tylko niewielki ułamek, tego co posiadają w swoich wolierach mieszkańcy gminy. Często są to drogie okazy wartości kilku tysięcy złotych. (ewa)
Krzyżanowice – gmina uhonorowana za inteligentny rozwój
Gmina Krzyżanowice, podczas Gali w Centrum Kongresowym w Rzeszowie uhonorowana została Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2016, za zrównoważony rozwój gospodarczy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej.
Nagroda przyznana została przez Centrum Inteligentnego Rozwoju razem z Wydawnictwem „Puls Biznesu”. W kategorii jednostka samorządu terytorialnego, gmina Krzyżanowice znalazła się w ósemce laureatów. – Cieszymy się, że jako samorząd zostaliśmy docenieni za rozwój gminy. W ankiecie, która została przeprowadzona, nacisk kładziono na pozyskanie środków zewnętrznych i wykorzystanie ich w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w aspekcie zrównoważonego rozwoju gminy – tłumaczy wicewójt Krzyżanowic Grzegorz Swoboda.
Wydarzenie biznesowo-naukowo-samorządowe zorganizowane zostało w nowoczesnym Centrum Kongresowym, gdzie gmina Krzyżanowice miała również swoje stanowisko, na którym promowała tereny inwestycyjne.
Nagrodę odebrała w gremium 61 laureatów ocenionych w sześciu kategoriach. Wśród uhonorowanych firm biznesowych znajdowały się również takie, które zajmują się podbojem Kosmosu i współpracują z NASA, a także uczelnie wyższe prowadzące nowoczesne badania. Gminę Krzyżanowice reprezentowało 11 osób: włodarze, radni, sołtysi oraz pracownicy zajmujący się promocją i inwestowaniem. Był też czas na prelekcję, podczas której gmina miała możliwość zaprezentowania się na forum zarówno pod względem prowadzonej działalności, jak i perspektyw rozwojowych. Nagrodą jest tablica pamiątkowa, która zapewne znajdzie się w zaszczytnym miejscu krzyżanowickiego urzędu.
(ewa)
Najnowsze komentarze