Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Na strażaków nie ma mocnych

15.11.2016 00:00 PRA

Choć sukces strażaków dało się przewidzieć, nikt nie spodziewał się, że mogą uzbierać aż tyle głosów. Sprawdź, które projekty uplasowały się na kolejnych miejscach.

43 projekty i 5261 ważnych głosów. Zwycięzcy i przegrani. Szczęściarze i pechowcy. Te liczby i słowa doskonale pasują do opisu drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu. 9 listopada w Sali Kolumnowej raciborskiego magistratu ogłoszono wyniki głosowania.

Projekty ogólnomiejskie

Na pierwszym miejscu bez rewelacji – zgłoszony przez strażaków – ochotników z Brzezia, Markowic, Miedoni i Sudoła projekt zwyciężył w cuglach. Zdobył 2085 głosów, dzięki czemu strażacy mogą być pewni, że w przyszłym roku ich jednostki zostaną doposażone w nowy sprzęt o wartości 348 tys. zł.

Drugie miejsce zajął projekt utwardzenia nawierzchni na ogródkach działkowych „Pod Widokiem”. Zagłosowało nań

779 osób. Kolejne projekty, które doczekają się realizacji to: plac dla psów (657 głosów), park modelarski (303 głosy) i zaczytany ogród przy bibliotece (78 głosów).

Wielcy przegrani

O nieprzeciętnym pechu mogą mówić pomysłodawcy projektów na tężnię solankową w Parku Zamkowym (681 głosów) i strzelnicę na Ostrogu (415 głosów). Projekty te, choć zdobyły więcej głosów niż plac dla psów, park modelarski i zaczytany ogród, nie zostaną zrealizowane.

Powodem jest ich kosztowność. Strażacy zgarnęli ponad połowę puli środków przyznanej na realizację projektów ogólnomiejskich. Jeśli dodamy do tego jeszcze wartość projektu działkowego (88,45 tys. zł), wówczas zostanie nam suma, która nie wystarczy na

realizację trzeciego projektu – tężni solankowej. Analogicznie rzecz się ma ze strzelnicą. Dlatego, zgodnie z regulaminem, reszta środków finansowych zostanie przyznana na realizację kolejnych projektów z największą liczbą głosów, ale tańszych.

Rekordowe podwórko Kossaka

Jeśli chodzi o projekty lokalne, to w większości dzielnic sytuacja była klarowana jeszcze przed głosowaniem. Oznacza to, że wartość zgłoszonych projektów nie przewyższała puli środków przyznanej danej dzielnicy. Tym samym projekty z automatu były zwycięskie.

Inaczej było tylko w centrum oraz Markowicach. W tym pierwszym okręgu wygrało „Podwórko Kossaka” (644 głosy, najwięcej ze wszystkich projektów lokalnych). Nato

miast w Markowicach wygrał projekt wzbogacenia infrastruktury miejscowego boiska piłkarskiego (525 głosów). W tej dzielnicy realizacji doczeka się również projekt doposażenia zaplecza remizy OSP.

Wojtek Żołneczko


Gdzie to będzie?

Bezpieczny Racibórz – bezpieczny strażak – sprzęt dla strażaków trafi do OSP w Brzeziu, Markowicach, Miedoni oraz Sudole.

Utwardzenie nawierzchni ROD „Pod Widokiem” – ogródki działkowe przy ul. Brzeskiej.

Plac dla psów – schronisko przy ul. Komunalnej 9.

Park Modelarski – teren przy ul. Adamczyka.

Zaczytany ogród – skwer biblioteki przy ul. Kasprowicza.


Co będzie się działo na dzielnicach?

Brzezie – nowe wyposażenie świetlicy, zakup namiotu festynowego

Centrum – nowe podwórko przy ul. Kossaka.

Markowice – barierki i siedziska na boisku LKS, doposażenie zaplecza OSP.

Ocice – rozbudowa placu zabaw.

Stara Wieś/Proszowiec/Miedonia – modernizacja placu zabaw przy przedszkolu oraz pomieszczeń w remizie OSP.

Sudół/Studzienna – zakup krzeseł do sali w remizie OSP, doposażenie kuchni i remont ubikacji damskiej w hali LKS Studzienna.

Łąkowa/Wandy/1 Maja – siłownia pod chmurką przy Gimnazjum nr 5

Nowe Zagrody – modernizacja boisk do siatkówki plażowej przy Gimnazjum nr 3 oraz boiska na Osiedlu Hetmańskim. Ponadto ławeczki na terenie przyległym do sanktuarium Matki Bożej.

Polna/Pomnikowa – siłownia pod chmurką na działce pomiędzy ulica Skłodowską i Pomnikową, a także plac zabaw z labiryntem przy ul. Miechowskiej.

Płonia/Obora – nowy sprzęt na placu zabaw, zajęcia z animatorem i instruktorem dla dzieci, kącik szkolno-dydaktyczny przy szkole na Płoni.

Ostróg – brak projektów.

  • Numer: 46 (1276)
  • Data wydania: 15.11.16
Czytaj e-gazetę