Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Jak zaskarżać uchwały wspólnot mieszkaniowych
W ostatnim czasie zwróciło się do mnie kilka osób z pytaniem o procedurę zaskarżania uchwał wspólnot mieszkaniowych. Zagadnienie jest bardzo aktualne, gdyż wiele osób zamieszkuje w domach wielorodzinnych, gdzie takie wspólnoty funkcjonują.
* Kto może zaskarżyć uchwałę i dlaczego?
Może to zrobić właściciel lokalu (nie może tego zrobić więc np. najemca), bez względu na to czy brał udział w głosowaniu. To na nim spoczywa ciężar dowodu. Powodem zaskarżenia może być niezgodność uchwały z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo naruszenie zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub naruszenie w inny sposób interesów właścicieli.
* Gdzie należy zaskarżyć uchwałę i w jakim terminie?
Do sądu miejsca położenia nieruchomości, w formie powództwa przeciwko wspólnocie mieszkaniowej, która w postępowaniu sądowym będzie reprezentowana przez zarząd (zarządcę). Opłata sądowa wynosi 200 zł. Termin – 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
* Czy zaskarżenie uchwały wstrzymuje jej wykonanie?
Niestety nie, zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.
Najnowsze komentarze