Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zapytaj prawnika

19.07.2016 00:00 red.

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

Dzierżawa gruntów rolnych

Dzierżawa gruntów rolnych, a zwłaszcza jej zakończenie rodzą wątpliwości co do stanu zasiewów oraz tego komu należą się zbiory. Tymczasem kodeks cywilny wyjaśnia tę kwestię.

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Dzierżawca uprawniony jest więc nie tylko do uprawy pola, ale i do pobierania z niego pożytków, czyli zbiorów zboża czy np. ziemniaków. Rzecz komplikuje się jednak gdy rolnik zamierza wypowiedzieć umowę dzierżawy np. w maju, ponieważ znalazł kupca na swój grunt, a tymczasem rośnie na nim wysiana jesienią pszenica. Kwestię tę reguluje kodeks cywilny w sposób prosty i przejrzysty. A mianowicie: jeżeli przy zakończeniu dzierżawy dzierżawca gruntu rolnego pozostawia zasiewy, może on żądać zwrotu poczynionych na te zasiewy nakładów o tyle, o ile wbrew wymaganiom prawidłowej gospodarki nie otrzymał odpowiednich zasiewów przy rozpoczęciu dzierżawy. Podkreślić należy, że strony w zawartej umowie mogą dowolnie ukształtować kwestie związane z rozwiązaniem umowy i ustalić inny sposób rozliczenia nakładów.

Definicja:

Nakłady na zasiewy obejmują zarówno koszty uprawy roli, nawożenia, robocizny jak i równowartość ziarna. Ponadto jako zasiewy należy również traktować sadzenie krzewów i drzew.

Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 29 (1260)
  • Data wydania: 19.07.16
Czytaj e-gazetę