Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Klub i dom z mieszkaniami wspomaganymi powstają z myślą o seniorach

21.06.2016 00:00 QLA

Klub seniora oraz dom z mieszkaniami wspomaganymi wraz z jadłodajnią dla osób starszych w budynku byłej policji to tematy, które szczególnie interesują członków Rady Seniorów w Raciborzu.

W ciągu trzech wakacyjnych miesięcy, jak poinformowała naczelnik Wydziału Spraw Społecznych raciborskiego magistratu Ilona Trzeciakowska, ogłoszony zostanie konkurs oraz przeprowadzony będzie remont pomieszczeń przy ul. Staszica, po dawnym sklepie Lewiatan. Jeszcze pod koniec kwietnia ustalono, jakie funkcje ma pełnić klub seniora, aby najstarsi mieszkańcy miasta mogli tam ciekawie spędzać czas. Prace remontowe mają być sfinalizowane do końca wakacji.

O działania podejmowane w sprawie budynku po byłej policji dopytywał natomiast członek rady seniorów Michał Pudło: – Byłem w ministerstwie pracy i polityki społecznej w Warszawie i wiem, że są tam pieniądze na takie domy w ramach programu „Senior-WIGOR” – podpowiadał. Pani naczelnik tłumaczyła, że odbyło się spotkanie z projektantami, którzy przygotowali koncepcję zagospodarowania budynku, na podstawie której ma powstać projekt umożliwiający złożenie wniosku o dofinansowanie.

Do zakończenia Edycji 2015 miasto nie posiadało obiektu, który spełniałby warunki programu „Senior-WIGOR”. – Program stawia wysokie wymagania, którym trzeba sprostać. Obecnie oczekujemy na wyniki ewaluacji pierwszej jego edycji, żeby wiedzieć jakie będą nowe wymogi – tłumaczyła naczelnik Iwona Trzeciakowska.

Ponieważ jednak Racibórz sam nie podoła takiemu dużemu przedsięwzięciu, jakim jest adaptacja dawnej siedziby raciborskiej policji na potrzeby domu dla seniorów, zamierza starać się również o dofinansowanie w ramach konkursu ogłaszanego przez Urząd Marszałkowski. Następnym zaś źródłem dofinansowania byłby program „Senior–WIGOR”. W przyszłości prowadzenie takiego domu spocznie na OPS. Pani naczelnik dodała, że więcej na temat popolicyjnego domu pomyślanego dla seniorów będzie mogła powiedzieć jesienią, kiedy zostanie przygotowany ostateczny projekt na jego zagospodarowanie.

(ewa)

  • Numer: 25 (1256)
  • Data wydania: 21.06.16
Czytaj e-gazetę