Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Błoto dało się we znaki

31.05.2016 00:00 red.

Mieszkańcy Gamowa, Pawłowa, Ponięcic i Rudnika najbardziej odczuli skutki ulew, które w miniony weekendy przeszły przez raciborszczyznę.

To był wyczerpujący weekend naszych strażaków – zarówno zawodowców jak i ochotników. Wszystko zaczęło się w nocy 28 maja, gdy z nieba spadły na Raciborszczyznę tysiące litrów wody... Spływająca z pól woda mieszała się z ziemią, zalewając ulice oraz posesje.

Sobotnia noc...

Pierwsze zgłoszenie tego typu strażacy otrzymali o godz. 22.34. Na ulicę Modzurowską w Gamowie skierowano aż cztery zastępy strażaków, które zmyły z jezdni naniesione podczas ulewy błoto. Woda zalała również piwnice w dwóch domach. Jej wypompowaniem zajęli się strażacy z Raciborza oraz ochotnicy. Po północy strażacy zmyli jeszcze błoto z ulicy Sylwestra w Rudniku.

... i niedziela

W niedzielę było podobnie. Strażacy-ochotnicy zmyli błoto z jezdni ulic Łąkowej (godz. 9.28) i Leśnej (godz. 11.53) w Ponięcicach. Podobne działania przez 3,5 godziny prowadziły cztery zastępy strażaków na ul. Słonecznej w Pawłowie (godz. 9.34). Jeden zastęp zmył błoto z jezdni na ul. Leśnej w Krowiarkach (godz. 13.08).

Trzy zastępy ochotników z Raciborza interweniowały przy ul. Jana III Sobieskiego w Studziennej, gdzie spływająca z pól woda zalewała dom jednorodzinny. W akcji użyto worków z piaskiem, na bieżąco wypompowywano również wodę z piwnicy. Po godz. 15.00 strażacy udrożnili rowy melioracyjnej przy ul. Ordona i Brzeskiej w Raciborzu.

Czy można tego uniknąć?

Problem zalewania ulic i posesji przez rzeki błota pojawia się niemalże każdej wiosny. Eksperci pokroju mgr. inż. Stanisława Staniszewskiego (jeden z głównych projektantów i wykonawców polderu Buków, specjalista w zakresie projektowania i wykonywania infrastruktury wodnej), wskazują, że skutki ulew można ograniczyć np. poprzez prowadzenie orki równolegle do warstwic oraz wydzielając szeroką miedzę, na której należy posadzić trawę (zatrzymuje ona drobinki ziemi). Dla powstrzymania erozji gleby ma znaczenie również rodzaj uprawy na polu (im bardziej rozwinięty system korzeniowy roślin, tym lepiej). Erozja gleby przynosi straty także rolnikom, bo prowadzi do ubytków najbardziej urodzajnej, wierzchniej warstwy ziemi.

(żet)

  • Numer: 22 (1254)
  • Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę