Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Śmieci po nowemu,

24.05.2016 00:00 red.

czyli otwarcie instalacji Empolu w Brzeziu

Rodzina Maurerów to małopolscy baronowie branży przetwarzania odpadów. Swój kolejny biznes prowadzić będą w Raciborzu-Brzeziu, gdzie 20 maja otwarto regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).

RIPOK została wykonana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina Racibórz wniosła do przedsięwzięcia działkę, na której powstała instalacja oraz zagwarantowała partnerowi strumień odpadów (20 000 ton śmieci rocznie), natomiast Empol na własny koszt wybudował RIPOK. Po 20 latach użytkowania instalacja przejdzie na własność gminy (za cenę 1000 złotych).

Powód do dumy

W uroczystości otwarcia instalacji wzięli udział właściciele firmy Empol – Leon Maurer, Katarzyna Maurer i Marcin Maurer, a także samorządowcy z powiatu raciborskiego, urzędnicy oraz senator Adam Gawęda. Dla Mirosława Lenka, otwarcie instalacji jest powodem do dumy. W krótkim przemówieniu podkreślił, że jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w regionie zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Prezydent Raciborza jest przekonany, że uruchomienie instalacji odbędzie się z korzyścią zarówno dla mieszkańców miasta i regionu, jak i firmy Empol. Podziękował również wiceprezydentowi Wojciechowi Krzyżekowi oraz prezesowi Zakładu Zagospodarowania Odpadów Władysławowi Konopce za doprowadzenie przedsięwzięcia do szczęśliwego końca (a w zasadzie – otwarcia).

Dla dobra Ziemi

Instalację jeszcze przed otwarciem poświęcił ks. Bogdan Rek, proboszcz parafii pw. św. ap. Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu. – To miejsce będzie dbało o to, żeby nasze życie było lepsze – mówił, wskazując na znaczenie instalacji dla ochrony środowiska. Ta ostatnia kwestia winna leżeć na sercu wszystkim ludziom, którym Pan Bóg powierzył władzę nad Ziemią.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, zaproszeni goście zwiedzili instalację. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Plania.

Śmieciowi giganci

Przypomnijmy, budową RIPOK-a w Raciborzu zainteresowani byli potentaci branży przetwarzania odpadów: Remondis, Tonsmeier Południe, PUK Empol oraz konsorcja KOMART – Naprzód, FBS – CGR. Te firmy złożyły swoje oferty w ramach dialogu konukrencyjnego. Ostatecznie najkorzystniejszą propozycję przedstawił Empol. Za każdą tonę dostarczonych do instalacji odpadów, Gmina Racibórz zapłaci tej firmie 318,60 zł (brutto). Zatrudnienie w instalacji przetwarzania odpadów znajdzie 30 osób, które zarobią od 1500 do 4000 zł na rękę.

Wojtek Żołneczko


Jak zadziała RIPOK?

Śmieci z kubłów trafią do instalacji mechanicznej obróbki. Przy pomocy maszyn i ludzkich rąk wydzieli się z nich tzw. frakcje. Te nadające się do odzysku (butelki, folie, chemia gospodarcza) dzieli się pod względem palności i biodegradacji. Palną można wykorzystać do produkcji paliw alternatywnych (stosuje się je np. do produkcji cementu); drugą frakcję przekazuje się do kompostowni.

  • Numer: 21 (1253)
  • Data wydania: 24.05.16
Czytaj e-gazetę