Szkoła, której hymnem jest Barka
ks. Jan Szywalski przedstawia
„W każdym dziecku ukryte jest piękno samego Boga” – to piękne stwierdzenie Jana Pawła II jest przewodnim hasłem katolickiej szkoły podstawowej w Raciborzu – Sudole.
Szkoły katolickie mają swoją renomę. Są na całym świecie: w krajach misyjnych prowadzą je misjonarze, będący często pierwszymi, którzy wnoszą pochodnię oświaty do najuboższych i prymitywnych ludów.
Są katolickie szkoły w bogatych krajach zachodnich, na ogół o wyrobionej opinii, jako uczelnie odznaczające się wysokim poziomem nauczania, dyscypliną, oraz wychowaniem do wartości. Uchodzą za szkoły elitarne: zarówno pod względem naboru – z górnych sfer towarzyskich – jak i wykształcenia przyszłej elity wpływowych ludzi.
Od czasu do czasu pojawiają się pogłoski o założeniu katolickiej szkoły w Raciborzu. Na ogół myśli się wtedy o gimnazjum lub liceum. „Na razie żadnej decyzji pod tym względem nie ma” – oświadczył mi ks. Dziekan.
Od 2012 r. istnieje jednak katolicka szkoła podstawowa w Raciborzu, trochę na uboczu miasta, w dzielnicy Sudół.
Poprosiłem o rozmowę dyrektor placówki panią mgr Stanisławę Lenczyk.
– Co znaczy przymiotnik „katolicki” waszej szkoły? W czym jej specyfika?
– Działalność szkoły opiera się na wartościach chrześcijańskich w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II. On jest patronem naszej szkoły od 2000 roku. Jest to wychowanie do prawdy, dobra i piękna. A konkretnie czym się różnimy? Modlimy się z dziećmi na początku pierwszej lekcji (mamy taką piękną modlitwę do Ducha Świętego ), podobnie przed śniadaniem na dużej przerwie.
– Czy przyjmuje się dzieci tylko z rodzin katolickich i praktykujących?
– Wg statutu jest dopuszczalne przyjęcie dzieci także innych religii, albo z rodzin niepraktykujących, ale na razie takich nie ma.
– Przywilejem szkoły jest jej elitarność; nie jest was wielu.
– Raczej jest to szkoła kameralna nie elitarna. Dostęp mają dzieci wszystkich rodzin. Co roku szkoły katolickie mają we wrześniu na początku roku szkolnego „Tydzień wychowania”. W tym roku obchodzony był pod hasłem „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”, a więc jak zachować się w stosunku do rodziców, dziadków, czy rodzeństwa; do nauczycieli czy księdza. Patronem tygodnia tym razem był św. Jan Bosco, wielki wychowawca i założyciel Salezjanów, w dwusetną rocznicę jego urodzin. Każdego dnia apel tego tygodnia przygotowała inna klasa, np. relacje wobec rodziców: jak jest, a jak powinno być.
– Czy szkoła „katolicka” ma ściślejszy związek z kościołem?
– Tak; jesteśmy związani z tutejszą parafią i bierzemy udział w praktykach religijnych. Jest więc Msza św. na początku roku szkolnego z pełnym udziałem dzieci, rodziców i nauczycieli.
W październiku nasze dzieci prowadzą modlitwę różańcową, często w różnych językach. Co roku wystawiamy jasełka, najpierw w szkole, później w kościele. W poście prowadzimy drogę krzyżową. Jeszcze w tym roku przed nami miesiąc maj ze szczególnym uwzględnieniem 18-tego, dnia urodzin naszego patrona św. Jana Pawła II. Święto patronalne szkoły obchodzimy jednak nieco później, 20 czerwca; to jest w rocznicę jego chrztu. W 2014 r. pielgrzymowaliśmy do Wadowic i byliśmy przy jego chrzcielnicy.
W czerwcu co roku jest na Górze św. Anny pielgrzymka szkół imieniem Jana Pawła II z całej Diecezji Opolskiej. Bierzemy w niej udział w naszych szkolnych koszulkach.Hymnem naszej szkoły jest ulubiona pieśń Jana Pawła II „Barka”.
– Jak zachęciłaby Pani rodziców, by posyłali dzieci do Waszej szkoły?
– Szkoła jest mała, kameralna, bezpieczna. Dzieci są dopilnowane, np. by zjadły posiłek. Mamy świetlicę, czynną codziennie do godziny 15.00. Szkoła jest obszerna i dużo tu miejsca na ruch i swobodną zabawę. Mamy wielką salę gimnastyczną, jest boisko i plac zabaw.
– Są dodatkowe opłaty?
– Nie ma u nas żadnych opłat.
– Proszę o trochę historii tej placówki.
– Szkoła zawdzięcza swe istnienie byłemu proboszczowi ks. Radcy Józefowi Przywarze. Bardzo się starał, by szkoła pozostała w dzielnicy. Ostatnie jego słowa przy pożegnania z parafią przed odejściem na emeryturę w ubiegły roku były: „Dbajcie o szkołę!”. Odwiedził nas jeszcze w święto Edukacji Narodowej 14 października. Po gruntownym remoncie i rozbudowie szkoły, często czynem społecznym miejscowych mieszkańców, poświęcono ją na nowo w 2000 r. nadając jej imię Jana Pawła II. W 2012 r. przekształcono ją w „Katolicką Niepubliczną Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II” – jak brzmi oficjalna i pełna nazwa placówki.
Z obecnym proboszczem, ks. Norbertem Nowotnym, łączą nas również dobre stosunki.
– Jak można kontaktować się z Wami?
Nasz adres: Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jan Pawła II 47-400 Racibórz – Sudół, ul. Kornela Makuszyńskiego 1, tel.: 32 415 22 24., e-mail: katolicka.niepublicznaszkolapodstawowa@op.pl, informacje można zdobyć pod: www.katolickasp.pl.
Na terenie naszej Diecezji Opolskiej istnieją szkoły katolickie:
Opole. Publiczna Katolicka Szkoła (Podstawowa, Gimnazjum, Liceum) Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. 45-361 Opole ul. Plebiscytowa 5; tel. 77 4000 234.
Nysa. Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne. 48-300 Nysa ul. św. Piotra 1A; tel. 77435 22 47.
Rybnik. Zespół Szkół Urszulanek UR (Publiczne Liceum, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa). 44-200 Rybnik; ul 3 Maja 23; tel.32 4228750.
Oświęcim. Ojcowie Salezjanie prowadzą szeroko znany. Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego. 32-600 Oświęcim; ul. Władysława Jagiełły 10; tel. 33 844 34 64.
Najnowsze komentarze