Co zrobić gdy utraciło się tytuł wykonawczy?
Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Zdarza się niestety czasami tak, że po wygranej w sądzie, uprawomocnieniu wyroku i nadaniu mu klauzuli wykonalności, wygrywający orientuje się, że utracił tytuł wykonawczy. Nie są to sytuacje odosobnione: a to wyrok zaginął podczas wysyłki np. do komornika, albo dziecko rozlało na niego gorącą kawę albo spalił się w kominku. Co zrobić w takiej sytuacji, aby móc wszcząć postępowanie egzekucyjne? W jaki sposób odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?
Należy złożyć wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego w sądzie, w którym został wydany pierwotny (czyli utracony) tytuł wykonawczy. Wniosek taki podlega opłacie stałej w wysokości 40 zł. Rozpoznając wniosek wierzyciela o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego, sąd bada wyłącznie fakt utraty tego tytułu wykonawczego. We wniosku należy więc uprawdopodobnić fakt utraty tytułu wykonawczego wbrew woli wierzyciela. Można to zrobić np. poprzez wskazanie świadków, którzy zaświadczą, że tytuł został wysłany i nigdy nie dotarł do adresata, albo że przez pomyłkę został spalony. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie wydania tytułu wykonawczego zamiast utraconego po przeprowadzeniu rozprawy.
Nowy tytuł wykonawczy będzie brzmiał i wyglądał tak jak poprzedni, z tym że będzie zawierał wzmiankę o wydaniu go zamiast tytułu pierwotnego.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
Najnowsze komentarze