Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Papieska kolekcja

05.04.2016 00:00 red

Czesław Sobierajski zbiera pamiątki po Ojcu Świętym już 20 lat

– Pokazałem ją w ponad stu miastach, zwiedziły ją tysiące ludzi – podkreśla Sobierajski, katolik z Rybnika znany z działalności publicznej (obecnie poseł PiS). W niedzielę 3 kwietnia zaprezentował swoje zbiory w Sudole, gdzie działa katolicka podstawówka. Jak przyznaje kolekcjoner, przez 20 lat uzbierał tyle pamiątek, że nie starczyłoby raciborskiego rynku by je wszystkie pomieścić. Od kart telefonicznych z wizerunkiem Jana Pawła II, pochodzących czasem z egzotycznych krajów, po najcenniejsze w kolekcji stułę i ornat, w których Ojciec Święty odprawiał msze. – Każda z tych pamiątek ma swoją historię. Szaty mszalne dostałem od kardynała Dziwisza, który zrobił mi tym prezentem wielką niespodziankę. Prosząc go o papieską pamiątkę liczyłem na ołówek lub pióro – wspomina Sobierajski.

Pasję zbieracza odkrył w sobie w 1996 roku. Jako poseł spotykał się z młodzieżą licealną. Gdy pytał ją jak nazywa się polski papież to nikt nie wiedział, że Karol Wojtyła. – Wtedy postawiłem sobie za cel krzewienie wiedzy o Ojcu Świętym. Nie odpuściłem do dziś – uśmiecha się polityk.

Zwiedził wszystkie kurie diecezjalne w kraju i z każdej pozyskał coś związanego z papieżem. W uzupełnianiu zbiorów pomagali koledzy i znajomi, którzy z podróży zagranicznych przywozili drobiazgi z wizerunkiem Jana Pawła II. – Czasem można było się zdziwić, że w tak odległych zakątkach świata wiedzą o papieżu – Polaku – podkreśla Cz. Sobierajski. Bardzo ceni sobie osobistą korespondencję z Watykanem oraz różaniec, który otrzymał podczas audiencji.

Do sudolskiej szkoły (Jan Paweł II jest jej patronem) przywiózł tylko niewielką część swojej kolekcji. Opowiedział tu w skrócie o życiu Karola Wojtyły. – Już w młodości mówiono o nim, że jest początkującym świętym – podkreślił. Uważa, że papież miał ogromny wpływ na politykę. – Bez jego zaangażowania nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby nas tutaj – podsumował. Od miejscowych uczniów i dyrektor Stanisławy Lamczyk dostał bukiet kwiatów. Następna wystawa zbiorów Czesława Sobierajskiego odbędzie się w czerwcu w siedzibie Sejmu RP.

(ma.w)

  • Numer: 14 (1246)
  • Data wydania: 05.04.16
Czytaj e-gazetę