Kontener to nie kasyno
Jak grzyby po deszczu w Rybniku, Wodzisławiu i Raciborzu stawiane są kontenery z automatami do gier. Po zamknięciu przez Izbę Celną, mobilny kiosk przenoszony jest w inne miejsce, gdzie znów funkcjonuje do czasu wpadki.
Chodzi o popularne „kawiarenki” jak nazywają je właściciele zlokalizowane w niewielkich kontenerach. Takie obiekty stoją między innymi W Rudach, Raciborzu Markowicach. Wykorzystywane są również różnego rodzaju blaszaki jak na osiedlu Nowiny w Rybniku. Wejście do wielu z nich jest możliwe dopiero po naciśnięciu domofonu. Obsługa szybko zweryfikuje nasz wygląd, i jeśli nie wyglądamy podejrzanie, czyli na funkcjonariusza służb, zostaniemy wpuszczeni do środka. W środku znajdziemy automaty do gry. – Urządzanie gier na automatach poza kasynami, czyli np. w kawiarenkach 24h, punktach usługowych, sklepach, stacjach benzynowych jest nielegalne – przyznaje w rozmowie z naszym tygodnikiem Grażyna Kmiecik z Izby Celnej w Katowicach. Ustawa o grach hazardowych, która weszła w życie z dniem 1 styczna 2010 roku wprowadziła zakaz wydawania nowych oraz przedłużania obowiązujących zezwoleń na urządzanie gier na automatach w salonach gier oraz punktach gier na automatach o niskich wygranych. Z końcem 2015 r. wygasły ostatnie tego typu zezwolenia, a urządzenie i prowadzenie gier hazardowych na automatach może odbywać się tylko i wyłącznie w kasynach gry. Obecnie na terenie województwa śląskiego funkcjonuje siedem kasyn. Żadne z nich nie mieści się na stacji benzynowej czy w starym blaszaku.
Skąd więc kontenery z automatami w naszych miastach? – Za pośrednictwem różnych podmiotów organizatorzy nielegalnego hazardu wynajmują powierzchnię i stawiają tam automaty, które przynoszą zysk, do czasu zatrzymania ich przez Służbę Celną. Często taka nielegalna działalność urządzania gier hazardowych przedstawiana jest jako działalność rozrywkowa. Właściciel takiego lokalu może nawet być nieświadomy potencjalnej odpowiedzialności karnej – przestrzega celniczka.
W latach 2010-2015 w wyniku kontroli funkcjonariusze Służby Celnej na terenie województwa śląskiego zatrzymali blisko 8,6 tys. automatów do gier, na których były organizowane gry wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. – Otrzymana informacja o działających kawiarniach 24h na terenie powiatu raciborskiego jest bardzo cenna i zostanie wykorzystana w działaniach kontrolnych w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu – zapewnia nas Grażyna Kmiecik. Co zrobić kiedy zobaczymy podejrzaną „kawiarnię”? – Prosimy o przekazywanie takich informacji. Każda wiadomość jest cenna.
(acz)
Tu czekają na zgłoszenia o kawiarenkach
Służba Celna uruchomiła specjalny telefon interwencyjny oraz osobny adres e-mail.
800 060 000 – czynny całą dobę bezpłatny telefon interwencyjny Służby Celnej.
powiadom-clo@mofnet.gov.pl – adres skrzynki e-mail, na który można przesyłać informacje.
Zarówno telefon interwencyjny jak i adres e-mail umożliwiają całkowicie anonimowe przekazanie informacji.
Najnowsze komentarze