Ronin zarzuca DFK „dużą nieprawdę”
Działacze Mniejszości Niemieckiej złożyli w radzie pismo dotyczące A. Ronin, która kieruje redakcją radiową podległą DFK (Mittendrin). Proszą samorząd o zgodę na zmianę warunków pracy i płacy radnej. Ta uznała uzasadnienie wniosku działaczy za sprawę dla prokuratury.
DFK zamierza tej wiosny podjąć współpracę z Dziennikiem Zachodnim i publikować tam stały dodatek. Według działaczy Mniejszości Niemieckiej taka forma medialnych prezentacji dokonań środowiska wymaga zmian w organizacji pracy dziennikarzy zatrudnionych przez organizację (jest tam radio i gazeta, pracuje w nich 6 osób). Zaproponowali prowadzącej redakcję radiową Ronin nowe warunki pracy. Ta nie przyjęła propozycji. – Nie wykazała zrozumienia dla koniecznych zmian i wywołała konflikt personalny bo 3 osoby z redakcji zapowiedziały odejście z pracy jeśli nie dokonamy reorganizacji pracy – przekazali radzie miasta Martin Lippa szef DFK i jego skarbnik Waldemar Świerczek. Podkreślili, że chcą nadal współpracować z A. Ronin. Zaznaczyli też, że ich wniosek nie ma związku z działalnością publiczną radnej.
Anna Ronin poinformowała media, że zgłosiła w prokuraturze „podstępne wprowadzanie w błąd” adresatów pisma podpisanego przez M. Lippę i W. Świerczka. Przyznała, że przedstawiono jej pogorszenie warunków pracy i przeniesienie na stanowisko, którego aktualnie nie ma. – To szykanowanie mojej osoby z powodu działalności społecznej – przekonuje. Nadmienia, że Waldemar Świerczek w styczniu skrytykował ją publicznie na zebraniu DFK twierdząc, że jest źle odbierana i ma to wpływ na wizerunek radia. Według radnej Ronin wniosek działaczy mniejszości „jest inspirowany przez konkretne osoby z zemsty za jej działalność”. Zwróciła się do prokuratury o ściganie i karanie obu.
Radni miejscy ustalili, że sprawę byłej kandydatki na prezydenta miasta rozpatrzy specjalna komisja. Zasiądą w niej chętni rajcy. Zgłosiło się 9 osób. Przewodniczącą obrano Annę Szukalską. Do składu weszli też: Franciszek Mandrysz i Zbigniew Sokolik, Leszek Szczasny, Leon Fiołka, Tomasz Cofała, Paweł Rycka, Wiesław Szczygielski i Marcin Fica. Stanowisko komisji nie będzie wiążące. O opinii rady zdecyduje głosowanie na sesji 23 marca.
(ma.w)
Najnowsze komentarze