Poznaj przepisy kolego, zanim skrytykujesz sędziego
Przestrzegania przepisów wymaga sędzia Wiktoria Czyżewska, Część 4
PIŁKA NOŻNA. Od kilku dni funkcjonuje określenie „Karny Messiego”. Czy słusznie? Nie do końca. Jak zainteresowani wiedzą, w meczu Barcelony z Celtą Vigo Messi nie strzelił z rzutu karnego wprost w kierunku bramki a podał piłkę w bok do nadbiegającego Luisa Suareza, który umieścił piłkę w bramce. Wielu zdawało się, że to bramka zdobyta w sposób kuriozalny, niezgodny z przepisami. A przecież wiele lat temu (starsi kibice z pewnością to pamiętają) taki sposób wykonywania rzutów karnych w czasach swojej świetności preferowała Polonia Bytom.
Co na temat rzutu karnego mówią Przepisy Gry?
Rzut karny zarządza się przeciwko drużynie, której zawodnik we własnym polu karnym i w czasie gdy piłka jest w grze, popełnia jedno z dziesięciu przewinień, za które zarządza się rzut wolny bezpośredni.
Z rzutu karnego bramka może być zdobyta bezpośrednio.
Dla wykonania rzutu karnego zarządzonego na końcu każdej części zawodów (w tym dogrywki) należy przedłużyć czas gry tej części o czas niezbędny dla wykonania rzutu.
Ustawienie piłki i zawodników
Piłka:
• musi być umieszczona na punkcie karnym.
Zawodnik wykonujący rzut karny:
• musi być odpowiednio zidentyfikowany.
Bramkarz broniący rzutu:
• musi pozostawać na własnej linii bramkowej pomiędzy słupkami bramkowymi, zwrócony twarzą do wykonawcy rzutu, do czasu kopnięcia piłki.
Zawodnicy inni niż wykonawca rzutu muszą zajmować miejsca:
• na polu gry,
• na zewnątrz pola karnego,
• za punktem karnym,
• w odległości co najmniej 9,15 m od punktu karnego.
Procedura wykonania
• po zajęciu przez zawodników pozycji określonych przez niniejszy Artykuł, sędzia daje sygnał na wykonanie rzutu karnego,
• wykonawca rzutu karnego musi kopnąć piłkę do przodu,
• wykonawca nie może zagrać piłki po raz drugi, zanim nie dotknęła ona innego zawodnika,
• piłka została wprowadzona do gry, gdy została kopnięta i poruszyła się do przodu.
Podczas wykonywania rzutu karnego podczas przepisowego czasu gry lub gdy czas przedłuża się tylko na jego wykonanie, lub przy powtórzeniu rzutu karnego w tej sytuacji – bramka musi być uznana, jeżeli piłka przed przejściem pomiędzy słupkami bramkowymi i pod poprzeczką – dotknęła jednego lub obu słupków bramkowych, poprzeczki lub bramkarza, a także zaistnieją łącznie jakiekolwiek z tych możliwości.
Sędzia decyduje, kiedy rzut karny został rozstrzygnięty.
Jeszcze kilka lat temu za przedwczesne wejście w pole karne zawodnik otrzymywał napomnienie (ż.k.). Ponieważ zdarzało się to coraz częściej zmieniono przepis i obecnie zawodnik nie jest napominany za takie zachowanie. Przedwczesne wejście w pole karne obrońcy przy nie zdobytej bramce powoduje powtórzenie rzutu karnego, natomiast takie wejście współpartnera wykonawcy rzutu karnego przy zdobytej bramce powoduje nie uznanie bramki i powtórzenie rzutu.
W praktyce wyłapanie przez sędziego wszystkich elementów prawidłowego wykonania rzutu karnego jest bardzo trudne i drobne uchybienia jak było to w przypadku „karnego Messiego” zdarzają się, zwłaszcza gdy naruszenie przepisu nie wpływa na zawodników drużyny broniącej.
Zdzisław Matysiak
Najnowsze komentarze