Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Zmiany w prawie pracy
22 lutego weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadzająca nowe zasady zatrudniania pracowników w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca obecnie może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy takie umowy, maksymalnie na 33 miesiące. Zmieniły się także okresy wypowiedzenia umów na czas określony.
Do tej pory pracodawca mógł zawrzeć dwie umowy terminowe z pracownikiem, trzecia z mocy prawa stawał się umową na czas nieokreślony, pod warunkiem że odstępy czasowe między tymi umowami były krótsze niż miesiąc. Nie istniało kryterium czasowe, więc często były to umowy trwające wiele lat. Dodatkowo, zdarzało się, że „obchodzono” ten przepis wprowadzając przerwy w zatrudnieniu trwające ponad miesiąc. Od 22 lutego 2016 roku takiej możliwości nie ma. Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy o pracę na czas określony, przy czym łączny okres obowiązywania tych umów nie może trwać dłużej niż 33 miesiące. Przerwa między kolejnymi umowami nie ma już znaczenia. Oznacza to, że zarówno zawarcie czwartej umowy na czas określony z tym samym pracownikiem, jak i przekroczenie 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy na czas określony, będzie skutkowało zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Warto wskazać, że istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Do powyższych limitów czasowych i ilościowych nie wlicza się np. umowy na okres próbny. Ustawodawca pozostawił również pracodawcy możliwość nie stosowania się do opisanej reguły z ważnych przyczyn, jednakże wymaga to uzasadnienia przez pracodawcę swojej decyzji przed Okręgowym Inspektorem Pracy.
Nowe przepisy wprowadziły także zmiany w okresach wypowiedzenia umów na czas określony, a mianowicie zasadę, że okres wypowiedzenia zależy od długości umowy a nie jej rodzaju. Tym samym obowiązują takie same okresy wypowiedzenia przy umowach na czas określony i niekreślony. W przypadku umowy zawartej na krócej niż 6 miesięcy pracodawca ma obowiązek wypowiedzieć ją z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku umowy zawartej na co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a przy zatrudnieniu przez co najmniej trzy lata – trzy miesiące.
Nowelizacja zawiera oczywiście przepisy przejściowe i określa jaki wpływ ma zmiana przepisów na umowy trwające w chwili wejścia w życie nowych przepisów. Dotyczy to zarówno trwałości stosunku pracy jak i okresów wypowiedzenia.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
Najnowsze komentarze