Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Alimenty na dziecko – od czego zależą
Alimenty na dziecko zależą od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Mogą mieć charakter materialny lub osobistych starań o utrzymanie i wychowanie dziecka. Rodzic zobowiązany jest zapewnić dziecku wyżywienie, zamieszkanie, odzież, higienę osobistą, a także zaspokoić jego potrzeby kulturalne i wykształcenie. Zgodnie z utrwaloną w orzecznictwie sądowym zasadą, dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, tzn. że rodzice mają obowiązek zapewnić im warunki materialne w jakich żyją sami; nie dotyczy to jednak potrzeb stanowiących przejaw zbytku.
Ważne informacje:
• pozew o alimenty zwolniony jest od opłaty sądowej
• należy złożyć go w sądzie rejonowym – tam gdzie mieszka dziecko lub osoba pozwana
• do pozwu należy dołączyć akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o zarobkach rodzica składającego pozew oraz wskazać możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego, tzn. również to, że zobowiązany mógłby zarabiać więcej, albo że dla pozoru porzucił pracę
• należy wykazać usprawiedliwione potrzeby dziecka i koszty jego utrzymania
• alimentów na dzieci można również dochodzić w pozwie o rozwód lub separację.
Warto zapamiętać
Waz z dochodzeniem alimentów można żądać ich zabezpieczenia. Może ono polegać np. na zobowiązaniu do wypłaty części alimentów jeszcze przed wyrokiem.
Najnowsze komentarze