środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Poznaj przepisy kolego, zanim skrytykujesz sędziego - część 2

09.02.2016 00:00 red

Przestrzegania przepisów wymaga sędzia Wiktoria Czyżewska

PIŁKA NOŻNA. Zawsze budzi wiele emocji wśród zawodników i kibiców. Dlaczego? W piłce nożnej obowiązują nieco inne zasady niż w piłce ręcznej, gdzie każde zagranie nogą powoduje przerwanie gry przez sędziów i przy rozmyślności karane jest czasowym usunięciem zawodnika z boiska a przy przypadkowości jedynie rzutem wolnym. Co więc mówią przepisy gry w piłkę nożną na temat zagrania piłki ręką?

Zagranie piłki ręką

Zawsze budzi wiele emocji wśród zawodników i kibiców. Dlaczego?

W piłce nożnej obowiązują nieco inne zasady niż w piłce ręcznej, gdzie każde zagranie nogą powoduje przerwanie gry przez sędziów i przy rozmyślności karane jest czasowym usunięciem zawodnika z boiska a przy przypadkowości jedynie rzutem wolnym.

Co więc mówią przepisy gry w piłkę nożną na temat zagrania piłki ręką?

„Zagranie piłki ręką ma miejsce w sytuacji, gdy zawodnik rozmyślnie dotyka piłkę dłonią lub ramieniem.

Przy ocenie zagrania piłki ręką sędzia musi wziąć pod uwagę:

• czy ma miejsce ruch ręki do piłki (a nie piłki do ręki),

• odległość przeciwnika od piłki (nieoczekiwana piłka),

• ułożenie rąk, które samo w sobie niekoniecznie stanowi o przewinieniu,

• czy dotknięcie piłki nastąpiło poprzez trzymany w ręce przedmiot (element stroju, ochraniacz itp.),

• czy piłka została trafiona przedmiotem rzuconym w jej kierunku (but, ochraniacz itp.).

Sankcje dyscyplinarne

W niektórych okolicznościach zawodnik zagrywając piłkę ręką zachowuje się niesportowo i musi zostać ukarany napomnieniem. Ma to miejsce, jeżeli zawodnik:

• rozmyślnie zagrywa ręką piłkę, aby uniemożliwić przeciwnikowi wejście w jej posiadanie,

• usiłuje zdobyć bramkę poprzez rozmyślne zagranie piłki ręką.

Zawodnik musi zostać wykluczony z gry, jeżeli poprzez rozmyślne zagranie piłki ręką pozbawia drużynę przeciwną zdobycia bramki lub realnej szansy zdobycia bramki. Kara ta nie wynika z rozmyślnego zagrania ręką, a jedynie z nieprzepisowej i niedopuszczalnej interwencji, w wyniku której bramka nie została zdobyta.

Wznowienie gry

Rzut wolny bezpośredni z miejsca przewinienia (patrz Art. 13 – Miejsce wykonania rzutu wolnego), względnie rzut karny (decyduje miejsce kontaktu ręki z piłką).

Bramkarz zagrywający piłkę ręką poza polem karnym podlega takim samym restrykcjom z tego tytułu, jak pozostali zawodnicy.

Natomiast wewnątrz własnego pola karnego dotykanie piłki ręką przez bramkarza nie powoduje żadnych sankcji wynikających z niewłaściwego postępowania (np. rzut wolny bezpośredni). Natomiast możliwe jest zarządzenie rzutu wolnego pośredniego przeciwko jego drużynie z tytułu innego rodzaju przewinień związanych z dotknięciem przez niego piłki ręką wewnątrz pola karnego.”

Przypadkowe zetknięcie się piłki z ręką nie podlega karze.

Instrukcje UEFA mówią co następuje:

Zatrzymanie piłki poprzez rozmyślne dotknięcie jej ręką przez obrońcę po zagraniu/strzale przeciwnika w światło bramki = NIESPORTOWE ZACHOWANIE i karane jest oprócz rzutu wolnego bezpośredniego napomnieniem (ż.k.). Rozmyślne zagranie piłki ręką nie zmierzającej w światło bramki = KARA ZESPOŁOWA w postaci rzutu wolnego bezpośredniego.

Użycie rąk do zasłonięcia twarzy lub innych wrażliwych części ciała (w jego obrysie), przed silnie kopniętą piłką z bliskiej odległości, co uniemożliwia uchylenie się dla uniknięcia uderzenia – nie stanowi naruszenia przepisów gry.

Przy kopnięciu piłki ze znacznej odległości, takie użycie rąk musi być przez sędziego uznane jako rozmyślne zagranie piłki ręką.

Sposób prawidłowego zasłaniania wrażliwych części ciała przy rzutach wolnych w okolicy pola karnego przeciwnika można było zaobserwować w rozgrywkach europejskich widowiskowo demonstrowanych przez niektórych arbitrów.

Drogi czytelniku ile czasu zajęło Ci przeczytanie zapisu na jakie elementy musi zwracać uwagę sędzia przy podejmowaniu decyzji o przerwaniu gry za niejednoznaczne zagranie piłki ręką? A ile czasu ma sędzia?

Pozostaje tylko życzyć wszystkim uczestnikom zawodów takich samych interpretacji przy ocenie tytułowego zdarzenia.

Zdzisław Matysiak

  • Numer: 6 (1238)
  • Data wydania: 09.02.16
Czytaj e-gazetę