środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Remont wiaduktu w Nędzy

09.02.2016 00:00 red

będzie kładka czy tylko komunikacja zastępcza?

Nędza. Trwa przebudowa wiaduktu drogowego nad torami PKP w ciągu drogi wojewódzkiej nr 421 w Nędzy. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który nie zabezpieczył wcześniej przejścia dla pieszych i rowerzystów, teraz planuje uruchomić dla mieszkańców komunikację zastępczą. Bezpłatne busy miałyby ruszyć w połowie lutego.

Wiadukt znajdujący się na drodze łączącej sołectwo Nędza z drugą częścią gminy (miejscowościami Ciechowice i dalej – Zawadą Książęcą i Łęgiem) został zamknięty we wrześniu ubiegłego roku stwarzając mieszkańcom potężne problemy z komunikacją. Chcąc dojechać z Nędzy do Ciechowic i dalszych wiosek trzeba wybrać drogę przez Racibórz-Markowice albo przez Kuźnię Raciborską i Siedliska. Problem mają też piesi i rowerzyści, bo właściciel drogi i wiaduktu czyli ZDW nie uruchomił dla nich bezpiecznego przejścia.

O zamknięciu wiaduktu oraz objazdach urząd gminy w Nędzy został jedynie poinformowany pismem. ZDW w Katowicach nie konsultował inwestycji w żaden sposób z samorządem. Zarządca drogi zaczął szukać wyjścia dopiero wtedy, kiedy inwestycja już ruszyła powodując falę społecznego niezadowolenia. Wówczas zaczęto główkować, że rozwiązaniem mogłoby być uruchomienie bezpiecznego przejścia przez torowisko. Mieszkańcy i tak w tej chwili, chcąc skrócić sobie drogę z jednej części gminy do drugiej, przechodzą przez tory na własne ryzyko.

Zgodnie z projektem, zabezpieczone i oficjalne przejście miałoby być zsynchronizowane z obowiązującą na odcinku sygnalizacją kolejową. Inwestor na jego uruchomienie musi jednak uzyskać zgodę PKP. Wykonawca remontu wiaduktu, spółka Trakcja Zakład Robót Mostowych, już w grudniu złożył w PKP projekt przejęcia. Wciąż czeka na decyzję. – Powiedziano nam, że rozstrzygnięcie znane będzie dopiero w kwietniu – informuje wójt Nędzy Anna Iskała. – To sporo czasu, a i tak nie wiemy jaki będzie finał. Dlatego na moim spotkaniu z przedstawicielami ZDW oraz wykonawcami remontu, zaproponowano uruchomienie komunikacji zastępczej – dodaje wójt Iskała.

Bezpłatne busy przewożące mieszkańców z jednej części gminy do drugiej miałyby ruszyć 15 lutego. Zaplanowano, że kursów będzie w ciągu dnia po osiem w każdą stronę. Początkowo ruszą cztery, a reszta zostanie dopasowana do aktualnych potrzeb zainteresowanych. – Mieszkańcy będą mogli w centrum załatwić swoje sprawy i tym samym albo następnym kursem zabrać się z powrotem – tłumaczy wójt. O szczegółowym rozkładzie urząd będzie jeszcze informować. Remont wiaduktu ma potrwać do września, ale prawdopodobnie ulegnie wydłużeniu.

Oprac (woj)


Kiedy powstawał projekt remontu wiaduktu (około 2010 r.) funkcjonowały jeszcze kładki nad torami. Gdy je wyburzono (również bez wiedzy władz gminy) nikt nie uaktualnił planów dotyczących remontu, tak aby zabezpieczyć przejście dla pieszych. Ogłoszono przetarg i wyłoniono wykonawcę remontu wiaduktu, w oparciu o dokumenty sprzed pięciu lat. Obecna koncepcja przejścia powstała jako odpowiedź na ten problem.


Pod koniec stycznia ZDW rozstrzygnął przetarg na remont drugiego wiaduktu w Nędzy. Wygrało go Przedsiębiorstwo inżynieryjne „IMB-Podbeskidzkie” Sp. z o.o. ze Skoczowa. Zadanie wykona za 972 tys. 653 zł brutto. Roboty mają trwać do końca listopada 2016 r. W tym przypadku ruch na wiadukcie ma zostać utrzymany.

  • Numer: 6 (1238)
  • Data wydania: 09.02.16
Czytaj e-gazetę