Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny
Sprzedaż długów
W czasach gdy prawie każdy ma kredyt lub pożyczkę sprawy związane ze zmianą wierzyciela czy prościej mówiąc „sprzedażą długów” nabierają znaczenia.
Co może wierzyciel?
Wierzyciel może przenieść wierzytelność na inną osobę, najczęściej firmę windykacyjną bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwia się temu zapis umowy albo treść zobowiązania. Nabywca nabywa wtedy oprócz długu również wszelkie związane z wierzytelnością prawa. Może więc np. dochodzić od dłużnika zapłaty zaległych odsetek.
Komu należy zapłacić?
Dopóki zbywca (np. bank) nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy. To ważne – dłużnik powinien zostać powiadomiony o sprzedaży długu. Ta czynność jest dla niego istotna, gdyż decyduje o tym komu należy zapłacić. Od momentu zawiadomienia przez zbywcę (np. bank) nie może on zasadniczo podnosić zarzutów do umowy przelewu a dłużnik winien zapłacić nabywcy.
Brzmi prosto, ale problemy zaczynają się, gdy dłużnik otrzymuje pismo od komornika, gdzie widnieje firma, której nie kojarzy a wskazano wyrok sądu, którego nigdy nie otrzymał. Wtedy okazuje się, że umowa o sprzedaży długu ma wielkie znaczenie. I choć wydaje się to być beznadziejną sprawą, to nie zawsze taką jest. Często chodzi o bardzo stare długi lub wierzyciel nie dopełnił swoich obowiązków. Dłużnik może i często powinien wtedy sądownie dochodzić swoich praw, aby nie stała mu się krzywda.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl
Najnowsze komentarze