Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Zapytaj prawnika

20.10.2015 00:00 red

Dbającemu o swoje interesy nie dzieje się krzywda
(„Volenti non fit iniuria”)

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny

3 miesiące na zmianę nazwiska po rozwodzie

Jedną z kwestii nad którą zastanawiają się osoby będące bezpośrednio po rozwodzie jest zmiana nazwiska. Jest to oczywiście indywidualna sprawa, ale warto pamiętać o kilku zasadach oraz o ograniczonym czasie na podjęcie tej decyzji.

Zmiana nazwiska po rozwodzie odbywa się poprzez złożenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o powrocie do nazwiska, które dana osoba nosiła przed zawarciem małżeństwa. Oświadczenie takie można złożyć w okresie trzech miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W tym czasie procedura zmiany nazwiska w Urzędzie Stanu Cywilnego przebiega dość prosto. Później można dokonać zmiany nazwiska w trybie administracyjnym, ale jedynie z „ważnego powodu”. Opłata skarbowa od przyjęcia oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa wynosi 11 zł.

Pamiętaj:

• Masz trzy miesiące na wystąpienie do kierownika USC z wnioskiem o zmianę nazwiska.

• Możesz powrócić jedynie do nazwiska posiadanego przed zawarciem małżeństwa. To ważne, ponieważ np. kobieta po rozwodzie z drugim mężem, jeśli przed ślubem z nim nosiła nazwisko pierwszego męża, może powrócić tylko do tego nazwiska, a nie do nazwiska panieńskiego.

• Nie potrzebujesz zgody byłego małżonka na zmianę nazwiska, to wyłącznie Twoja decyzja.

• Twoim kosztem jest jedynie opłata skarbowa w wysokości 11 zł.

Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl

  • Numer: 42 (1222)
  • Data wydania: 20.10.15
Czytaj e-gazetę