Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Ekoserwis: Będą ratowali stare drzewa

20.10.2015 00:00 QLA

Dotację do kwoty 101 tysięcy złotych przeznaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na prace sanitarne i pielęgnacyjne w zabytkowym parku przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie. Osiedle pracownicze Huty Bernarda Ludwika Hantkego wraz z zielenią parkową tworzyło zakomponowany zespół zabudowy w Częstochowie przy dzisiejszej ulicy Waleriana Łukasińskiego. Obecny trzon historycznej zabudowy został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem rejestru A/290/10. Powierzchnia parku wynosi około 1,6345 ha.

Park zachował się w części położonej na północ od pałacyku Hantkego, w obrębie budynku dyrektora huty i wzdłuż granic działek objętych wpisem do rejestru zabytków. Układ kompozycyjny został zmieniony nowymi alejkami i drogami dojazdowymi. Najstarsze zachowane drzewa, pochodzące z okresu przed powstaniem założenia, liczą od 110 do 150 lat. Są to pojedyncze okazy klonu zwyczajnego, jaworu, dębu szypułkowego i jesiona wyniosłego.

Zasadniczą część starodrzewu tworzą drzewa liczące od 80 do 100 lat, takie jak klony zwyczajne, żywotnik zachodni, jesiony wyniosłe, wiązy szypułkowe, modrzewie europejskie, tulipanowiec amerykański (wpisany do rejestru pomników przyrody), lipy szerokolistne (w tym lipa szerokolistna odmiana strzępolistna), klon jawor i klony zwyczajne. Ponadto w górnym piętrze drzewostanu występują sosna wejmutka, świerk kłujący, morwa biała, klon srebrzysty i robinie białe. Rosną także derenie jadalne, orzech włoski i klony jesionolistne.

W parku występują również krzewy, w tym: suchodrzew tatarski, róża wielkokwiatowa, śnieguliczka biała, sumak octowiec, kalina koralowa, bez lilak, tawuła oraz żywopłoty z ligustru pospolitego wzdłuż alejek. Przy granicy z kościołem pod wezwaniem Świętego Józefa i za szkołą (od północy) zachowały się odcinki wysokich szpalerów grabowych (w formie żywopłotów). Zespół stanowi własność Urzędu Miasta w Częstochowie, jego użytkownikiem jest Miejski Dom Kultury.

(eco)

  • Numer: 42 (1222)
  • Data wydania: 20.10.15
Czytaj e-gazetę