Najbezpieczniejsze w województwie śląskim
Łączy ich zawodowa pasja, ogromne poczucie estetyki i dbałości, a przede wszystkim świadomość bezpieczeństwa w prowadzeniu swoich gospodarstw, dzieli – specyfika produkcji, determinowana tradycją, wiedzą i umiejętnościami, które posiedli śląscy rolnicy wyspecjalizowani w uprawie roślin lub hodowli.
Sześć spośród 25 najlepszych gospodarstw wybranych zostało do etapu wojewódzkiego 13. Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego finał odbył się w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Tegorocznymi laureatami zostali raciborzanie, państwo Sylwia i Stefan Strokowie z synem Dawidem, prowadzący gospodarstwo ogrodnicze na Starej Wsi.
Na swych 30 ha państwo Strokowie produkują rocznie ok. 2 mln pęczków warzyw m.in.: pietruszki, rzodkiewki, koperku, szczypiorku, szczawiu, rabarbaru. Posiadają dużych odbiorców, z którymi współpracują od kilkunastu lat. Na bieżąco dbają o czystość i porządek w swym niezwykle zadbanym i starannie prowadzonym rolniczym biznesie.
– Pomimo, że to 13. edycja konkursu, mam nadzieję, że będzie nadal bardzo szczęśliwa dla rolników naszego województwa. Ponownie odwiedzimy gospodarstwo państwa Stroków 22 lipca tym razem z komisją centralną – przypomniała o ostatnim etapie konkursu dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Katowicach Irena Łaba.
Zwycięski puchar państwu Strokom wręczył wojewoda śląski Mirosław Szemla. – Konkurs ma wiele lat i stał się już tradycją. Za każdym razem poznajemy inne gospodarstwa rolne, a ich różnorodna paleta sprawia, że możemy być zadowoleni z tego co dzieje się w województwie, które na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z bogatym rolnictwem – przyznał włodarz Śląska.
Wojewódzka komisja konkursowa m.in. oceniała stan BHP wybranych elementów środowiska pracy: podwórza, obejścia, budynku, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep, maszyn używanych w gospodarstwie, a także związanych z obsługą zwierząt. Brała pod uwagę estetykę gospodarstw, wydzielone miejsca do zabawy dla dzieci, prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej oraz jej wpływ na bezpieczeństwo pracy, jak również udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właścicieli gospodarstw.
– Oglądając film prezentujący rolników poczułam dumę, że w Polsce są takie piękne gospodarstwa. Nie musimy mieć żadnych kompleksów. Inspekcja pracy wizytująca je skupiła się nie tylko na estetyce, ale bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń. Mogę wszystkich zapewnić, że gospodarstwa są nie tylko piękne, ale i bezpieczne – podkreśliła okręgowy inspektor pracy Beata Marynowska z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
Reprezentujący raciborskie starostwo kierownik wydziału ochrony środowiska Krzysztof Sporny przypomniał, że przed kilku laty w VII edycji konkursu również gospodarstwo z powiatu raciborskiego zdobyło I miejsce w eliminacjach wojewódzkich. Podziękował koleżankom i kolegom na szczeblu powiatowym i regionalnym: Krystynie Nowak, Jarosławowi Krzystankowi i Kazimierzowi Lachowi, którzy zaangażowali są w organizację konkursów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska, to również dzięki nim istnieją tak wspaniałe gospodarstwa rolne na Raciborszczyźnie.
(ewa)
Najnowsze komentarze